Uydumarket Banner  

5 sayfadan, 1. sayfa 12345 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 82 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: S/PDIF nedir?

Average Member
    Giriş Tarihi
    17-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    3022

S/PDIF nedir?

selam
    kyoto receiverlerin arkasında bir adet S/PDIF çıkışı var buna nasıl bağlantı yapabilirim.(nasıl bir connector vs.. kullanmam lazım.?
    kolay gelsin

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

s/pdif çıkış digital ses bağlantısı amacı ile kyoto receiverının arkasında yer almakta, bu çıkışa bağlayacağın bir s/pdif kablo ile (ki bu kablo optik özellik taşımaktadır, receiver arkasında yer alan s/pdif yerindeki koruyucu soketi çıkarırsan burdan kırmızı bir ışığın geldiğini görsün, bu ışık demeti ile ses iletilmekte) eğer elinde varsa bir digital anfi arasında optik ses bağlantısı yapabilirsin, bu bağlantı ile dolby digital prologic yada türevlerinde yayın yapan kanalları digital anfinin desteklediği ölçüdeki formatlarda 5.1 düzeni içinde dinleme şansına sahip olursun, ancak güncel olarak uydular üzerinden dolby digital yayınlar kısıtlı bir kanal (astra uydusundaki bazı kanallar, hotbird te TVN kanalı vb) bünyesinde yapılmakta, bu nedenle pek özelliğine uygun olarak kullanım henüz mümkün gözükmüyor :)

Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    33

S/PDIF

Sony/Philips Digital InterFace in kısaltılmışdır. sony ve philips sürüdürdükleri ortak çalışmalar sonuda ortaya çıkmış bir standartır. amacı tüm ses sistemlerini (digital) tek bir bağşantı ile bağlamakatır.

Average Member
    Giriş Tarihi
    17-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    3022

tşk ler

Member
    Giriş Tarihi
    23-02-2004
    Üye No
    4006

bende vestel 160 hoparlör sistemi ve digital bir receiverim var.bağlantıyı yaptım ses seviyesi yükseliyor vs ama ses efektlerini sinemalardaki gibi yaymıyor acaba yanlış mı bağlantı yaptım ,bu arada sony XB3 müzik setimde var bununla vestel hoparlör sistemimi bir bağlantı yaparak daha verimli kullanma imkanı olurmu?tavsiyeniz varmı
    teşekkürler

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    8

sevgili star44. vestel 160 hoparlor sisteminin ozelliklerini bilmiyorum. dolby olarak ses alabilmen icin uydu receiver'in dolby cikisi bulunmasi gerekir. genelde bunun icin ac3 kullaniyorlar. bu cikislar 2 turlu olmakta. birisi optik digeri koaksiyel. optik icin optik bir kablo, koaksiyel icin normal tos fisli bir kablo kullanilir. (video giris-cikislarinda kullanilanlar gibi). ancak uydu receiver'in bu cikisini baglayabilecegin birde audio receiverinin bulunmasi gerekir. senin sisteminde bu receiver bulunuyorsa baglantiyi ona yapmalisin. yoksa ses cikislarini alip subwoofer'larda bulunan anfiye baglamakla bu is olmaz. birde en onemlisi dolby yayin yapan bir kanal bulmalisin. benim bildigim hotbird te tvn var.

Member
    Giriş Tarihi
    23-02-2004
    Üye No
    4006

@kosem_99
    dostum aynı dediğin gibi fişli bir kablo ile ses çıkışlarını alıp subwoferdaki anfiye bağladım.başka bir bağlantım yok,cihazımın dolby çıkışı var onu seçiyorum hordbirddeki TVN kanalına geliyorum hiç ses çıkmıyor receiverdeki dolby çıkıştan normale(kapalı veya pmc seçiyorum)ses geliyor ama normal yayın sesi gibi ani bir fark olmuyor.
    cevabında bir de audi receiverden bahsetmişsin ona bağlantı yapılması gerktiğini yazmışsın o noktayı anlayamadım.elimdeki sony müzik setini audi receiver olarak kullanamam mı?
    kısaca bendeki malzeme şunlar:
    kaon ksc 511 cl(ac3 yok,s/pdıf var)
    vestel 160 (prologic özelliği yok ama anfi üzerinde ac3,dvd-vcd,tape ve tv çıkışları var)
    sony XB3(normal 2 hoparlörlü 5 cd çalarlı 65 watt çıkışlı müzikseti)
    bunlarla nasıl bir bağlantı yapıp verimli kullanabilirim
    syglar

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    1835

Star44,
    Vestel vht160 ev sinema hoparlör sistemi yanlızca 5+1 amplifikatördür. Yani içinde dolby digital decoder'ı yok (üzerinde "dolby digital ready" yazar, bu dahili decoder'ı olmadığı anlamına gelir). Bu yüzden optik veya koaksiyel digital ses bağlantılarının girişini yapamazsın. Bu cihaza analog 5+1 veya stereo bağlantısı yaparak tüm speaker'lardan çıkış gücü yükseltilmiş ses alabilirsin o kadar.

1- Uydu receiver'ının arkasında 5+1 analog ses çıkışları varsa subwoofer'ın arkasındaki 5+1 analog girişlere bağlarsın. Eğer yayın dolby digital 5+1 ise sistem çalışır. Eğer yayın 5+1 değilse o taktirde cihazında matrix fonksiyonu var onu kullanarak tüm speaker'lardan ses alırsın ancak tüm speakerlardan aynı sesin gelmesi seni çok memnun etmeyebilir. Eğer cihazında Prologic II olsaydı o zaman matrix'teki nahoş durum olmadan sanal 5+1 ses alabilirdin.

2- Uydu receiver'ının arkasında analog audio çıkışı olarak yanlızca stereo çıkış varsa (kırmızı ve beyaz soketler) o zaman subwoofer arkasındaki aynı renkli konnektörlere bağlantı yap. Bu durumda ön sağ ve sol speaker'lar ve subwoofer'dan ses alırsın, diğer speakerlardan ses gelmez. Matrix fonksiyonunu devreye sokarsan tüm speaker'lardan aynı sesi duyarsın ancak bu duyduğun ses dolby digital 5+1 değildir ve tatmin edici olmayabilir.

3- Sony müzik setinin arkasında kırmızı ve beyaz renkli çıkışlar varsa aynen 2'nci madde de anlattığım sekilde bağlayabilirsin. Ancak müzik setin RMS 2x65watt gücünde ise vht160'a bağlamana gerek kalmaz zira vht160 5x20watt gücünde subwoofer ise 60 watt. Stereo müzik dinlerken 2x20+60 watt performansı olur ki bu müzik setinin gücünden daha düşük demektir.

Kösem99'un bahsettiği audio receiver ise içinde dolby digital ve DTS decoder'ı olan, prologic I ve II destekli, optik ve koaksiyel girişleri olan, 5+1 (veya 6+1,7+1) çıkışı olan, arkasında değişik kalitede birçok giriş ve çıkış secenekleri olan, içinde radyo tuner'ı da olan (bunlar dışında birçok özellik daha olabilir) bir A/V receiver'dır. Kösem99'dan bahsederken yazısında dikkatimi çeken bir hatayı da düzelteyim.
    "optik için optik bir kablo, koaksiyel için normal tos fişli bir kablo kullanılır" cümlesindeki "tos" fiş optik digital bağlantı için kullanılr. Koaksiyel bağlantı için rca veya bnc konnektörler kullanılır
    Düzenleyen ordinaryüs : 29-02-2004 at 14:43

Member
    Giriş Tarihi
    23-02-2004
    Üye No
    4006

@ordinaryüs
    verdiğin bilgiler için teşekkürler arkadaşım,çok güzel açıklamışsı[email protected]ösem99 arkadaşıma da teşekkürler güzel bilgiler vermiş.verdiğiniz bu bilgiler ile ilgili olarak yetersizdim sayenizde olayın mantığını anladım çokkkk teşekkürlerrr.hoparlör sistemi ve receiver alırken optik çıkışının olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor sanırım
    syglar

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

star44
    digital sinyal için optik (s/pdif) ve koaksiyel olarak iki tip çıkış mevcuttur, ancak bunun yanında bazı içinde digital decoder bulunan dvd ve benzerlerinde 5+1 direk hoparlör çıkışlarıda bulunabilir, bu tip aletleri uygun bir hoparlör seti ile direkt kullanabilirsin, kısaca alet alırken illaki optik olsun diye bir şart yok :)

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    1835

Sevgili Picklock,
    İçinde DD decoder'ı olan ve direkt 5+1 hoparlor çıkışı olan DVD gibi cihazlara uygun hoparlör bağlanarak ses alınabilir derken neyi kastettiğini açabilirmisin.
    1- DVD'nin arkasına 5 tane speaker bağlanırsa ses alınır mı demek istedin? Uygun hoparlör'den kastın ne? Bilmeyen arkadaşların kafası karışabilir.
    2-Analog çıkışlardan alınan ses kalitesi ile digital bağlantılarla kaliteli bir receiver'dan elde edilen ses mukayese edilebilirmi? Dolby digital ses kalitesini isteyen bir insan decoder'lı bir receiver almalıdır diyorum. Bu durumda da digital çıkışlar (optik ve koaksiyel) olmalıdır.

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

ordinaryüs dostum
    bazı dvdler içinde malum dd decoder ve anfi mevcut ben bu tip aletleri kastettim bunlara direk bağlanan bir 5+1 sıradan hoparlör takımı ile ses almam mümkün ancak dediğin gibi daha elit ve profesyonel ses için optik ve koaksiyel çıkış ile bağlanmış dd anfi ile sürülen uygun kalibrasyondaki hoparlör yada ses sistemlerini kullanmak en güzeli fakat her kesimin alım gücü farklı olduğu için tercih yine kullanıcının( bu arada dd decoder ve anfi içeren dvd lerin fiyatlarıda malum sıradan bir dvd nin iki katına yakın en azından) düşüncem bu

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    4687

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Picklock
    star44
    digital sinyal için optik (s/pdif) ve koaksiyel olarak iki tip çıkış mevcuttur, ancak bunun yanında bazı içinde digital decoder bulunan dvd ve benzerlerinde 5+1 direk hoparlör çıkışlarıda bulunabilir, bu tip aletleri uygun bir hoparlör seti ile direkt kullanabilirsin, kısaca alet alırken illaki optik olsun diye bir şart yok :)
    bir düzeltme: 5+1 direk(t) hoparlör çıkışı yanlış anlama müsait.
    bazı dvd player'larda 5+1 analog ses çıkışı bulunabilir. dahili bir dd ve dts dekoder söz konusu ise 5+1 analog ses girişi olan amfili 5+1 hoparlör sistemlerinden (vestel vht 160 gibi) dolby dijital veya dts ses alınabilir. yalnız bu durumda hoparlörlerin/kanalların sesine müdehale edilemez. bu da pek hoş olmayan bir durumdur. bağlantı 6 adet rca konnektörlerle (halk arasında tos olarak biliniyormuş) yapılır... :sword:

Member
    Giriş Tarihi
    23-02-2004
    Üye No
    4006

@professor
    dostum yanlış anlamadıysam yani bendeki vestel vht160 ile dolby digital ses almak mümkün öylemi?peki ne yapmam gerekir.yukarıda ki yazımda bende mevcut araçları belirttim. vht 160 ile dolby digital ses almak için ne yapılması gerektiğini daha detaylı anlatabilirmisin.ya bu konu hakkında sıfırım,hiç bilgim yok
    syglar

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    1835

Star44,
    Kafan iyice karıştı gibime geliyor. Senin başta sorduğun soru uydu receiverdan dolby digital ses almaya yönel****. Onun cevabı da sana yazdığım yazıda var. Sevgili Professor arkadaş ise dahili dolby digital decoder'ı olan DVD player'la vht160'dan dolby digital ses almaktan bahsediyor. Prof.'un bu konuda söylediklerinin her kelimesi doğru. Senin cihazların arasında gördüğüm kadarıyla dd decoder'lı DVD player yok. Başta sorduğun soruda DVD player konusundan da bahsetmemiştin. Bu durumda yine sana söylediklerim dışında başka alternatifin yok.

Member
    Giriş Tarihi
    23-02-2004
    Üye No
    4006

@ordinaryus
    evet dostum bende DVD player yok ben elimdeki digital receiver (optik çıkışı yok) ve vestel vht160 hoparlör (ev sinema sistemi değil sadece hoparlör sistemi 5+1 var bende)
    ile dolby digital ses alınıp alınamayacağını sormuştum(tv yayınları için)
    bu arada sony müzik setimle receiverimi,hoparlör sistemimi ve tv yi bağlantı yaparak dolby digi ses almam mümkün değil sanırım.elimdeki mevcut aparatlarla en verimli şekilde kullanabileceğim bağlantı şu anki bağlantım olan receiver çıkışından hoparlör sistemine bağlantı yapılması dışında başka bir alternatif yok galiba.bilgileriniz için teşekkürler arkadaşlar
    syglar

Adviser
    Giriş Tarihi
    04-02-2004
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    1618

arkadaşlar uydu cihazlarındaki optik çıkışlardan dolby digital dışında stereo sinyalide almak mümkün mü ?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    4687

dijital çılışlar için kanal sınırlaması söz konusu değildir. mono, stereo,...,5+1, 6+1, 7+1 vs. bilimum ses sinyali alınır... :crashs:

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    1835

Sevgili prof.,
    Kafanı duvarlara vurma kardeş; bıkmadan usanmadan anlatacağız, bu iş böyle. :-)))

Adviser
    Giriş Tarihi
    04-02-2004
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    1618

@ professor

arkadaşım neye niçin böyle bir tavır takındığını anlamak zor ? bir ara bu çıkışların 44.1 khz altındaki örneklenmiş seslere duyarsız kaldığını biliyorsundur mutlaka...

5 sayfadan, 1. sayfa 12345 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı