Terimler sözlüğü

Asynchronoys SRAM: Kontrol sinyallerini tasdik etmek için bir saat sinyaline ihtiyaç duymayan bir SRAM Senkronize SRAM ile karşılaştırıldığında %30 daha ucuz ve daha az performansa sahip.

Burst: Asenkronize cache’den %30-50 daha hızlı ve yaklaşık %50 daha pahalı bir tip senkronize cache.

Cache controller: CPU, cache ve DRAM (ana bellek) denetleyicisi arasındaki arabirimin kontrol dolaşımı.

Cache hit: CPU tarafından istenen adres cache’de bulundu.

Cache miss: CPU tarafından istenen adres cache’de bulunamadı.

Celp sochet: Düşük profil kart sırtı(card edge low profile). Cache modüller için normalolarak kullanılan bir tip soket.

Coast: (Cache On Astick) Cache modüller için popüler bir dizayn özelliği.

Direct mappet cache:Her veri grişi için sadece bir konum imkanı olan bir cache

External cache:İşlemcinin dışına oturtulan cache; Genellikle işlemciye bitişik ve sistem kartının üzerine lehimli ya da işlemcinin yanında bir soketin içinde bir cache modülü formundadır.

Full-Associative cache: Herhangi bir cache satırına haritalanmış, herhangi bir ana bellek konumlanmasına izin veren bir cache politikası.

Indeks: cache’in içinde özelkonumlar edinen CPU adres bitlerinin alt kurulumu.

Internal cache: tipik olarak CPU chipinin içine yerleştirilmiş cache.

Level 1 (L1): işlemciye en yakın olan cache; Tipik olarak CPU chipinin içine yerleştirilir. Birncil cache olarakta tanımlanır.

Level 2 (L2): işlemciye en yakın 2. Cache; Tipik olarak sistem kartının üzerine monteedilir. İkincilk cache olarakta tanımlanır.

Pipeline burst: Bust’den cok daha az daha pahalı ama yakın performanslı bir tip senkronize cache (Burst daha hızlı calısma yetenigine sahiptir,ama sistem kartı bu yetenekten pek sık faydalanmaz.)

Primary cahce : Level 1 cahce ile aynidir.

Secondary cache : Level 2 cache ile aynıdır.

Set-associtivity: Cache ‘in icine yerlestirilebilen tekli ana bellek adresi,kanun numarası

Sram: Static Random Access memory; Cache modüllerden normal olarak kullanılan bir çeşit bellek chipi.DRAM chiplerden daha hızlı ve daha pahalıdır.

SRAM Synchronous : kontrol sinyallerini onaylamak için bir saat siyaline ihtiyaç duyan bir SRAM.Bu;cache belleğin, CPU ile birlikte kilit adımını, çalıitırmasına imkanverir.

Tag: Ulaşılacak olan ana bellek adresi ile cache rehberinin uç bitlerini karşılaştıran, CPU adres bitlerinin alt parçası.

Tag ram: Cache fiziksel olarak iki parçaya ayrılmıştır. Tag RAM bölümü, cache’deki verilerin konumlarının Tag adreslerini depolar. Bu bölüm, güncel veri ve emirleri saklayan data RAM bölümünden daha küçüktür

Write back (or copyback): CPUtarafından cache’ yaxılan veri, cache’deki o veri satırı tekrar koyana kadar ana belleğe yazılmaz .

Write through: tutarlılığı temin etmek için cache’e ve ana belleğe işlemciden aynı anda veri yazma tekniği.