Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 13 mesajdan 1 ile 13 arası

Konu: xp'de kapanmama problemi

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    8

xp'de kapanmama problemi

xp yuklu bilgisayariniz kapat dediginiz halde kapanmiyor veya restart ediyorsa asagidaki yontem isinize yarayabilir.

• denetim masasini acip guc seceneklerini calistirin.
    • ust menulerden APM sekmesine tiklayin.
    • gelismis guc yonetimini aktif hale getirin.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    8

Bulent Tekcan'dan Alintidir.

Ayrıca bu sorun uyumluluk listesinde olmayan herhangi bir donanımdanda olabilir.Mesela soft modemler,yada ACPI desteği olmayan board'lara XP 'yi ACPI modda kurmak gibi.Kısacası bu takılmayı sadece buna bağlamak yanlış,keza bu konu ile ilgili MS support sayfalarında yüzlerce başlık var...

Ve kesinlikle ACPI uyumlu olmayan board'lara XP'yi takıpta öyle hooop diye kurmayın.Mutlaka kurulum başında F5 ile durdurup Standart PC'yi seçin.Bu işlemde ayrıca IRQ'ların hepsi 9 veya 11'e atanmaz.Ayrı ayrı atanır,bu da board'u rahat çalışması için serbest bırakır.Yani uzun lafın kısası bu işi çözmek bu kadar kolay olmuyor.Burada yazılan sadece 1 sebep olabilir.Zaten XP boyle davranıyorsa o board ya P2 yada P3 board'dur,keza P4 olupta ACPI teknolojısini desteklemeyen adı duyulmamış board'larda var...Yukarıdaki nedenlerden dolayı XP kullananlar bazen kart yazmada işte bu nedenle sorun yaşarlar....Ama bu şekilde olan bir makinaya eğer standart PC kurulumu yaparlarsa büyük ihtimalle sorun olmayacaktır.
    Sevgiler

ACPI: (Advanced Configuration and Power Interface) (Kısacası Gelişmiş güç yönetimi diyebiliriz)
    Düzenleyen kosem_99 : 09-02-2004 at 00:34

Member
    Giriş Tarihi
    07-02-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    2025

teşekkür ederim yazınızı okuyuncaya kadar bilgisayarımın fişini çekiyordum ama şimdi kendi kapanıyor bilgi paylaştıkca güzeldir

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    8

ayrica bilgi paylasildikca artar.

Average Member
    Giriş Tarihi
    24-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    4310

Peki gelişmiş güç yönetimi desteği etkin olduğu halde hala kapat deyince yeniden başlayan bilgisayarlar için yapılacak bi şey varmı

Benim bilgisayar: Vestel Veezy 1000 Kampanya makinası
    Gigabyte 7ZX Anakart VIA KT133 Chipset
    AMD Athlon socketA 1000 MHZ işlemci
    256 MBytes SD Ram Frequancy 100,2 MHz
    İşletim Sistemi XP Pro SP2 ve en son kritik güncellemeler yüklü
    Eskiden kapat deyince kapanıyordu şimdi kapat deyince Restart ediyor.Üstelik formatlayalı daha 1 hafta oluyor formatlarken şirketten çıkma bir hard disk bulup onu eklemiştim ama D sürücüsü olarak. İşletim sistemi C de (Yani kendi HD sinde)
    Yardımcı olursanız sevinirim

Senior Member
    Giriş Tarihi
    03-02-2005
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    69204

Hocam setup ayarlarını bir kontrol et. Güç seçeneklerini..Mutlaka soft off olmalı.

Average Member
    Giriş Tarihi
    24-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    4310

Üstadım setup a girince hangi başlık altında bu ayar
    ingilizcesini yazarmısın lütfen

Senior Member
    Giriş Tarihi
    03-02-2005
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    69204

Hocam bak gönderdim..

ilk önce bilgisayar ilk açılışta DEL tuşuna basıp setup'a gir.
    Buradan ekranda görünen Power Management'a gir

Buraya girince ayarların aşağıdaki gibi olmalıdır..

Özellikle AC BACK

Funtion ( Soft Off ) olmalıdır.

Buradan da save edip çıkın..
    Kolay gelsin...
    Düzenleyen ercanspak : 26-07-2005 at 01:48

Average Member
    Giriş Tarihi
    24-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    4310

Hocam saygılar;
    Akşam onuda kontrol ettim off seçiliydi zaten ama gene kapat dediğimde önce kapanıyor sonra tekrar açılıyor (Restart gibi)
    Aklıma kasanın güç düğmesinde bi temas falan olabileceği gibi bi şey takıldı ama düşündümki öyle olsa hiç kapanmaz güç düğmesine 5-6 saniye basılı tutunca kapanıyor

Average Member
    Giriş Tarihi
    24-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    4310

Bu arada APM seçeneğini iptal ettiğimde şimdi bilgisayarınızı kapatabilirsiniz yazısı gelmesi gerekirken oda gelmiyor
    Başka nereye bakmam lazım ?

Senior Member
    Giriş Tarihi
    03-02-2005
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    69204

Member
    Giriş Tarihi
    10-10-2004
    Mekan
    09 Aydın
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    33281

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi kosem_99
    Bulent Tekcan'dan Alintidir.

Ayrıca bu sorun uyumluluk listesinde olmayan herhangi bir donanımdanda olabilir.Mesela soft modemler,yada ACPI desteği olmayan board'lara XP 'yi ACPI modda kurmak gibi.Kısacası bu takılmayı sadece buna bağlamak yanlış,keza bu konu ile ilgili MS support sayfalarında yüzlerce başlık var...

Ve kesinlikle ACPI uyumlu olmayan board'lara XP'yi takıpta öyle hooop diye kurmayın.Mutlaka kurulum başında F5 ile durdurup Standart PC'yi seçin.Bu işlemde ayrıca IRQ'ların hepsi 9 veya 11'e atanmaz.Ayrı ayrı atanır,bu da board'u rahat çalışması için serbest bırakır.Yani uzun lafın kısası bu işi çözmek bu kadar kolay olmuyor.Burada yazılan sadece 1 sebep olabilir.Zaten XP boyle davranıyorsa o board ya P2 yada P3 board'dur,keza P4 olupta ACPI teknolojısini desteklemeyen adı duyulmamış board'larda var...Yukarıdaki nedenlerden dolayı XP kullananlar bazen kart yazmada işte bu nedenle sorun yaşarlar....Ama bu şekilde olan bir makinaya eğer standart PC kurulumu yaparlarsa büyük ihtimalle sorun olmayacaktır.
    Sevgiler

ACPI: (Advanced Configuration and Power Interface) (Kısacası Gelişmiş güç yönetimi diyebiliriz)
    arkadaşlar, aynı sorun benim bilgisayarda da var ama güç seçeneklerinde APM sekmesi yok. ayrıca gelişmiş bülömünde de sadece "simgeyi her zaman görev çubuğunda göster" diye bir seçene var. başka da bişey yok. nasıl çözebilirim? kosem_99 kardeşim, benim sorunum bu yazdıklarınla mı alakalı? öyleyse xp yi yeniden kurmak mı gerekiyo? eğer böyleyse bilgilerimi kaybetmeden bu işi yapabilir miyim? şimdiden teşekkürler...

Member
    Giriş Tarihi
    10-10-2004
    Mekan
    09 Aydın
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    33281

neyse. bilgisayarcıya götürdüm, hallettiler. yardımlarınız için teşekkürler. yine de saolun...

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı