Uydumarket Banner  

3 sayfadan, 1. sayfa 123 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 58 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: bodrum bodrum

 1. #1
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  17-12-2003
  Mekan
  Türkiye Dışı / Other Country
  Mesajlar
  3,465
  Üye No
  78

  bodrum bodrum  bodrum dan goruntuler - işte anlatmaya gerek yazın tüm dunyanın gezip gordugu yer..
  Gümbet : Bodrum'dan sadece 3 km. uzaklıktadır. Son yıllarda oldukça gelişmiş, çok sayıda otel, bar, restaurant, disko vs. ile kendi başına bir tatil yöresi olmuştur. Popüler bir su sporları merkezidir.

  Bitez : Bodrum'dan 7 km. uzaklıktadır. Yarımadanın en yeşil ve bozulmamış yerleşim birimlerinden biridir. Sahilleri windsurf için çok uygundur. Yarımadada lokumun üretildiği tek yerdir.

  Ortakent : Bitez'den sonraki koy, Bodrum'a 13 km. uzaklıktaki Ortakent'tir. Uzun bir plajı vardır ve deniz hemen derinleşir. Birçok otel, kafe, bar ve restaurant vardır. Ayrıca burada kamping yeri de mevcuttur. Ortakent sahilleri su sporları için çok uygundur.

  Bağla : Bodrum'dan 15 km. uzaklıktadır. Güzel bir koy'dur. Burada bulunan bir içme suyu kaynağının bulunduğu yer, halkın piknik yapmak için tercih ettiği bir alandır. Son yıllarda gelişmeye başlamıştır.

  Aspat : Bağla'nın arkasındaki koy'dur. Bodrum'un ünlü halk türküsü olan Çökertme'de bu yörenin adı geçer. Aspat ismi, toprağı verimsiz olduğundan antik dönemde verimsiz toprak anlamına gelen Aspartos sözcüğünden esinlenilmiştir. Ünlü Türk gezgini Evliya Çelebi eserlerinde bu yöre hakkında önemli bilgiler vermiştir.

  Karaincir : Bodrum'a 24 km. uzaklıktadır. İki tarafı tepelerle çevrili olduğundan rüzgar almaz. 500 metre uzunluğundaki sahilin kumu çok incedir.

  Akyarlar : Bodrum'a 22 km. uzaklıktadır. Yunan Adaları buraya çok yakındır. Kamping siteleri mevcut olup winsurf için idealdir.

  Turgutreis : Bodrum'a 18 km. uzaklıktaki bu belde ismini, Osmanlı İmparatorluğu'nun önemli kaptanlarından olan ve bu yörede doğan Turgutreis'ten almıştır. Güçlü rüzgar aldığından profesyönel windsurfçüler tarafından tercih edilmektedir. Birçok tesis ve kumlu plajları vardır.

  Kadıkalesi : Turgutreis'in 4 km. kuzeyinde bulunmaktadır. Güzel bir-kaç turistik tesis bulunmaktadır.

  Gümüşlük : Bodrum'a 24 km. uzaklıkta olan Gümüşlük yarımadanın en iyi korunmuş (yaygın sit alanları olduğundan) sakin ve huzurlu bir yöresidir. Deniz kenarında bulunan balık lokantalarıyla ünlüdür. Koyun karşısında bulunan küçük adaya sadece paçalarınızı sıvayıp yürüyerek geçebilirsiniz.
  Burada denizaltında kalan tarihi site mevcuttur.

  Yalıkavak : Bodrum'a 18 km. uzaklıktadır. Birçok yeldeğirmeni vardır ve yeldeğirmenlerinden de anlaşılacağı gibi sert rüzgarlara açıktır. Son yıllarda yarımadanın en hızlı gelişen turizm yörelerinden birisidir. Birçok turistik tesis mevcuttur.

  Gündoğan : Yalıkavak'tan sadece bir-kaç dakika uzaklıktadır. Turizmin hızla gelişmesine rağmen huzurlu bir yerdir.

  Göl-Türkbükü : Gölköy ve Türkbükünün birleşmesiyle Göl-Türkbükü adıyla belediye olmuşlardır.. Türkbükü özellikle sanatçı, artist yazar ve şairlerin buluşma yeri olmuştur. Turistik tesis sayısı , özellikle Gölköy'de, hızla artış göstermiştir. Deniz kenarındaki restaurant ve cafelerinde hoşça vakit geçirebilirsiniz.

  Torba : Bodrum'a sadece 6 km. uzaklıktadır. Kaliteli turistik tesisler mevcut olup, Didim'e yapılan feribot seferlerinde feribotlar buradan hareket etmektedirler.

  Bodrum Tarihi
  Bodrum Kalesi Rodos (St.Jean) Şövalyeleri tarafından 1402 yılında yapılmaya başlanmış ve 1522 yılına kadar yapımı sürmüştür.(Kalenin inşasının başlangıç ve bitiriliş tarihleri konusunda değişik tarihler öne sürülmektedir.) Kalenin, isimleri İngiliz, Fransız, Alman, İtalyan ve İspanyol kulesi olan 5 ana kulesi vardır. İngiliz Kulesi, Aslanlı Kule olarak; İspanyol Kulesi, Yılanlı Kule olarak da bilinir. Kale 1770 yılında Rus donanmasının saldırısına uğramıştır.

  Padişah II. Abdülhamit zamanında bir hapishane olarak kullanılmıştır. En ünlü kalebent, Halikarnas Balıkçısı olarak tanınan Cevat Şakir Kabaağaçlı'dır. Kale 1915 Fransız bombardımanından sonra terk edilmiştir.

  1964 yılında Bodrum Kalesi, Müze Müdürlüğü olmuş, 1979 yılından beri Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak adlandırılmıştır. Camiye çevrilen Şapel içerisinde M.S. 626 yılında batan Doğu Roma (Bizans) Gemisinin eserleri sergilenmektedir.1958 yılında sünger avcısı kaptan Kemal Aras tarfından bulunan geminin kıç bölümü Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ve INA uzmanlarının çalışmalarıyla 1/1 ölçeğinde yapılmıştır.

  Serçe Limanı Cam Batığı Salonunda, 1025 yılında batan teknenin kendisi sergilenir. Bu tekneden 3 ton kırık ve sağlam cam çıkarılmıştır. Dünyanın en büyük İslam cam kolleksiyonu burada sergilenmektedir.

  Fransız kulesinin hemen yanındaki Baltalı kulede Büyük İskender'in manevi annesi , Satrap Mavzolos'un kızkardeşi olan Karya'yı M.Ö. 344 - 341 yıllarında yöneten Karya Kraliçesi Ada'nın mezar buluntuları sergilenmektedir. Kraliçe Ada'nın kafası İngiltere'de Manchester Üniversitesi, Tıpta Sanat bölümünde etlendirilmiştir. Kraliçe Ada'nın mankeni bir niş'de ayakta durur vaziyette sergilenmektedir.

  Mausoleum
  Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Mausoleum'un yapımına Karya Satrabı Mavsolos zamanında (tahmini M.Ö.355) başlanmış ölümünden sonra kızkardeşi, aynı zamanda karısı olan Artemissia yapımına devam etmiştir.

  Bu eser İon düzeninde 36 sütünun süslediği orijinali 46 metre yüksekliğinde olan ve tepesinde bir zafer arabası bulunan 21 basamaklı bir piramidin taçlandırdığı dev bir anıt mezardır.

  M.S. 13 yüzyıla kadar korunan antik mezar önce bir depremle yıkılmış daha sonrada taşları Bodrum Kalesinin yapımında kullanılmıştır. Ayrıca bu mezara ait birçok kabartma ve heykeller 1856 yılında İngiliz Arkeolog C. Newton tarafından British Museum'a götürülmüştür. Bu yüzden bu anıta ait eserlerin çoğu British Museum'da, ancak çok az bir kısmı Bodrum'da sergilenmektedir.

  Antik Tiyatro

  Helen döneminden günümüze gelen önemli kalıntılardan biridir. Kapasitesi 13.000 kişil****r. 3 ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar Sahne, Orkestra ve Oturma yeridir. Bina uzun dikdörtgen bir yapıdır. Her iki uçta oyuncuların gireceği birer kapı bulunmaktadır. Bunlardan başka 3 ana giriş kapısı bulunmaktadır.

  1973 yılında yapılan kazılardan sonra açık hava müzesi olarak düzenlenmiştir.

  Mindos Kapısı

  Halikarnassos'un iki giriş kapısından biri olan Mindos Kapısı Bodrum'un Batı tarafındadır.Günümüze kadar sadece duvar kalıntıları kalmıştır. Turkcell'in sponsorluğunda kazı ve restorasyon çalışmaları devam etmektedir.

  Büyük İskender şehri kuşatmaya M.Ö.333 yılında bu kapıdan girmiştir. Çok zorlu bir direnişten sonra şehri fethetmiş ve Mausoleum hariç tüm şehri tahrip etmiştir.
  Düzenleyen frantic : 18-12-2003 at 21:05

 2. #2
  Member
  Giriş Tarihi
  22-01-2004
  Mekan
  35 İzmir
  Yaş
  53
  Mesajlar
  104
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  141

  yaklaşık otuz sene önce çocukluk yıllarımda bodruma tatile gittiğimizi hatırlıyorum,gümbette kalmıştık tek tük evler tam bir köy havasındaydı....ve 30 sene sonraki bodrumu şimdi görüyoruz ne yazıkki bilinçsiz yapılaşma bu cennet köşelerimizi mahvediyor......bolder...

 3. #3
  New Member
  Giriş Tarihi
  23-01-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  34
  Mesajlar
  18
  Üye No
  362

  en ustteki resim hosss....

 4. #4
  Adviser
  Giriş Tarihi
  22-01-2004
  Mekan
  48 Muğla
  Mesajlar
  2,823
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  90

  baya uğraşmışsın ama güzel olmuş gerci gümbet su sporlarından çok başka şeyi ile meşhur oldu son ıki yıldır ama kırmızı noktalı :))

 5. #5
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  17-12-2003
  Mekan
  Türkiye Dışı / Other Country
  Mesajlar
  3,465
  Üye No
  78

  sorma yazın en kalabalık yer oldu bodum
  dag taş işletme

 6. #6
  Adviser
  Giriş Tarihi
  22-01-2004
  Mekan
  48 Muğla
  Mesajlar
  2,823
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  90

  birde bu istanbul depreminden sonramı geldiler ne oldu anlamadım ama 2-3 sene önce bodrum kışın bomboş oluyordu şimdi sanki yaz gibi dolu temelli yerleşenler çoğaldı galiba gerçi marmarisde artık kışın kalabalık olmaya başladı hadi hayırlısı umarım daha kalabalık olur ve marmaris ile bodrum il olur sadece il olduğu için bu pastadan pay alan muğlada bu ilçelerini kaybederse belki bir düzene girer....

 7. #7
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  17-12-2003
  Mekan
  Türkiye Dışı / Other Country
  Mesajlar
  3,465
  Üye No
  78

  bugun bodrumun içinde kar yagıyor dıyorlar,20 km uzaktayım burda sadece yagmur var..bugun gıdecegım bakalım yagıyormu
  :)
  hiç kar olmayınca merak ediyor insan

 8. #8
  Adviser
  Giriş Tarihi
  22-01-2004
  Mekan
  48 Muğla
  Mesajlar
  2,823
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  90

  bodruma yağmış ama tutmamış şimdide havalar güzel istanbuldakiler kızacak ama burası bodrum kış gelmiyor :)

 9. #9
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  17-12-2003
  Mekan
  Türkiye Dışı / Other Country
  Mesajlar
  3,465
  Üye No
  78

  evet dun bodrum gırısıne yagmış epey fakat ıste aksama dogru ındım yoktu sadece yagmur vardı erımıs goremedık anlıyacagınız..sadece cok yuksek tepelerde cok az kalmıs

 10. #10
  Adviser
  Giriş Tarihi
  22-01-2004
  Mekan
  48 Muğla
  Mesajlar
  2,823
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  90

  dün süperonlinenin sayfasında bodrumu su bastı diyor dün ordaydım ben göremedim neresini basmış bodrumun su hayret

 11. #11
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  17-12-2003
  Mekan
  Türkiye Dışı / Other Country
  Mesajlar
  3,465
  Üye No
  78

  medyaya düşde gör hiç olmadık şeyler yazarlar..

 12. #12
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  25-01-2004
  Mekan
  01 Adana
  Yaş
  39
  Mesajlar
  1,694
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  824

  sana katılıyorum frantic :bravo: medya bu ne görseler dolandırda dolandırda uzatıkça uzatırlar :badprv:

 13. #13
  Adviser
  Giriş Tarihi
  22-01-2004
  Mekan
  48 Muğla
  Mesajlar
  2,823
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  90

  çökertmede bodrum sınırları içinde değilmi her yerde bir çökertme gidiyor atvdeki diziden sonra meşhur oldu bir kere gitmiştim temiz bir denizi var ve küçük pansiyonlar...

 14. #14
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  17-12-2003
  Mekan
  Türkiye Dışı / Other Country
  Mesajlar
  3,465
  Üye No
  78

  evet burdaki oteller cok buyuk diildir...lüx,delüx ama fazla buyuk dııl..
  cokertme bodrum da dogru

 15. #15
  Junior Member
  Giriş Tarihi
  13-02-2004
  Mekan
  48 Muğla
  Yaş
  41
  Mesajlar
  31
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  2643

  bu gun bodrumdaydım
  bı turlu sehır ıcıne ulasamadık yarım saat ugrastık her yer delık desık kostebek yuvası gıbı olmus.her yıl boyle oluyor zaten ve bunun onune hayatta gecemezler alt yapı cok kotu.

 16. #16
  Adviser
  Giriş Tarihi
  22-01-2004
  Mekan
  48 Muğla
  Mesajlar
  2,823
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  90

  frantic arkadaşım bodrumda ticaretlemi uğraşıyorsun ben sık sık geliyorum iş için ve v-sat,wireless,yada özel data devreleri kurmaya geliyorum oradaki otel yada kurumlara sanırım sen sürekli bodrumdasın...

 17. #17
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  17-12-2003
  Mekan
  Türkiye Dışı / Other Country
  Mesajlar
  3,465
  Üye No
  78

  evet bodrum dayım...
  kıs dan yaza dogru her yıl kazarlar bodrumu bir defa kazın tam yapın yok...
  bu yılda sıcak asfaltı sokup tas dosuyorlar...bugunler bazı yerler kapalı ..

 18. #18
  Adviser
  Giriş Tarihi
  22-01-2004
  Mekan
  48 Muğla
  Mesajlar
  2,823
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  90

  doğru cuma günü geldim limana inen yolu telecomun önünü kazmışlar yine trafiğide bir garip vermişler dolan dur

 19. #19
  Adviser
  Giriş Tarihi
  22-01-2004
  Mekan
  48 Muğla
  Mesajlar
  2,823
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  90

  frantic arkadaşım bodrumdaki çalışmalar bittimi hayat normale döndümü yine aynımı

 20. #20
  New Member
  Giriş Tarihi
  01-02-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  21
  Üye No
  1413

  bodrumda hayat normale döndü hemde nasıl cıvılcıvıl :) bir iki ay sonra iğne atsan yere düşmez

3 sayfadan, 1. sayfa 123 SonSon

Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı