Uydumarket Banner  

4 sayfadan, 1. sayfa 1234 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 61 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: sony tv aldım ama..

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    47

New Icon7 sony tv'de receiver titreşim yapıyor

merhaba.Bugün sony kv29ls60e 72 ekran 100 hz tv aldım ve kurulumu yaptıktan sonra çalıştırdım.İlk defa 100hz tv aldığım için bazı sorular var kafamda.Öncelikle uydu alıcısını dvd yazan sacrta mı yoksa vcr yazan scarta mı takmalıyım?Ayrıca kanal izlerken bazen titreşimler oluyor.Test için videoyu bağladım aynı scarttan sorun yok görüntü titreşimsiz berrak bir görüntü var.Servisi aradım 100hz ile ilgili diyor problem yokmuş umarım öyledir.
    Teşekkürler.. :wave:
    Düzenleyen onursat : 21-02-2004 at 12:08

Adviser
    Giriş Tarihi
    27-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    4667

Unhappy Sony 100Hz titreşim, parlama...

Selam onursat. Bende de Sony KV29FX66E var (100Hz.), next ye2000ciplus ile kullanıyorum. Galiba "titreşim" sorunumuz aynı. Fakat emin olmak için daha detaylı tarif etmek istiyorum, çünkü benimki titreşimden çok "parlama" şeklinde. Dakikada 1-2 kere gerçekleşiyor, görüntü önce siyah-beyaz oluyor, ardından bütün renkler en üst seviyede açılıyor, kırmızı baskın olarak, ve sonunda görüntü normal haline dönüyor. Sanki bir an için renkli bir flaş patlamış gibi, bütün bunlar 1 saniyeden kısa bir süre içinde oluyor. Tv kendi tuneriyle çalışırken veya bir vcr'ye bağlıyken herhangi bir sorun yok, yalnızca Next stb'de bu sorunu yaşıyorum. Üstelik evde aynı model ikinci bir Next var, durum değişmiyor. Sorunumuz aynı mı?
    Internet üzerinden epey araştırma yaptım, elle tutulur bir bilgi yok. Umarım bu satırları okuyan birilerinde bize göre bir ilaç vardır.
    Saygı ve sevgiler...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    47

evet sanırım aynı bendede beyaz bir parlama şeklinde oluyor.Sorun reciverlarda,nedenini bilmiyorum ama tv de bir sorun yok.Ayrıca şunuda söyleyebilirim ki komşunun sunny receiverını bağladım onda yapmadı ancak next ve arçelikte yaptı.Elimdeki receiverı değiştiricem hangisi iyi görünüt veriyorsa onu alacağım başka çare yok çünkü.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    4687

New Icon3

uydu-tv bağlantısını dvd yazan scarttan yapmalısın. :sword:

Senior Member
    Giriş Tarihi
    19-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    3427

Arkadaşlar receverinızda ki tos kablo çıkışları vardır üçlü kablo sistemi ile olanlar hani kırmızı / sarı / beyaz renkli üç tane uç olan kablolarla bir de denermisiniz. Aynı sıkıntıyı yaşayacakmısınız.

Muhtamelen sorununuzun sebebi recever ile tv arasında kullanmakta olduğunuz scart kablonun kalitesi ile alakalı olabilir. Dediğimi denemeniz durumunda bunu anlayabilirsiniz. Diğer yandan svhs çıkışından da deneyebilirsiniz. Recever'ın sinyal çıkış gücü ile video'nun sinyal çıkış güçleri arasında farklılıklar vardır. Recever'dan gelen sinyal kabloya fazla geliyor olabilir. Bir denemek te yarar var bunun için recever'ı değiştirmenize gerek kalmayabilir. Üçlü kablo ve veya svhs kabloyla bağlayın ve bakın.

İyi şanslar.

Adviser
    Giriş Tarihi
    27-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    4667

Next PAL katı

Merhaba. Katkıların için teşekkürler soneralp. Elimde s-video (svhs dediğin herhalde buydu) kablo olmadığı için deneyemedim. Tos kabloyu denedim. Sonuç değişmedi, parlama devam ediyor. Ancak bence sorun kablodan değil. Receiver'ın RF çıkışından tv'nin RF'ine giriş yaptığım zaman da sorun devam ediyor, kullandığım RF kablo sony video'ya ait, yani bence kalitesi iyi. Ancak geçen sefer yazmayı unuttuğum önemli bir husus var. Receiver çıkışında renk sistemini seçme imkanı var, PAL, Secam, NTSC olarak. Parlama sorunu yalnızca PAL çıkış verdiğim zaman gerçekleşiyor, Secam ve NTSC sorunsuz. Diyeceksiniz ki, o zaman sen de PAL seyretme. NTSC'nin renk kalitesi malum, dünyada daha zavallı bir renk sistemi yok. Secam renkleri ise yeterince keskin değil ve ekose görüntüleri bozuyor. Yani bu kadar para verip 100Hz Sony tv aldıysam karşılığını da en iyi şekilde almak isterim, değil mi? Evet, sorun öyle gözüküyor ki Next'in renk sistemi devresinde, ve Onursat'ın bahsettiği Arçelik'in renk sistemi devresi de aynı fabrikanın aynı montaj bandından çıkmış olmalı. Buna rağmen ben Next'den memnunum, bu konuda belki de TR'de receiver'ın montajını yapan firmayla görüşmek lazım. Cihazın garantisi devam ediyor, belki yardımcı olurlar. Next'i ülkemizde kim üretiyor, bilen varmı acaba? Hoşçakalın. :wave:

Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    33 İçel
    Üye No
    369

onursat
    arkadaşım receiverden rgb yapma cvbs yap çıkışı titreşim düzelir

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    1835

tata,
    Verdiğin bilgilerden anlaşıldığı kadarıyla uydu receiver ile tv arasında sistem uyumsuzluğu var. Receiver'dan NTSC ve SECAM sistemlerini seçtiğinde sorun ortadan kalkıyorsa muhtemelen tv'nin sistem ayarının PAL'e getirilmesi ile sorun çözülecektir. Kullandığın tv'yi tanımadığım için kesin tarif edebilmek kolay değil ancak kumandadan veya tv'nin kontrol panelinden sistem seçimini PAL veya auto'ya getirmelisin.
    Gördüğüm kadarıyla konu hakkında bilgisi yeterli olmayan arkadaşlar cihazlar arasındaki uyumsuzluğu ve nedenlerini anlamakta güçlük çekiyorlar. Her cihaz kendi içinde kaliteli olabilir ancak cihazlar arasındaki uyum çok daha önemli çünkü sistem ve bağlantı farklılıkları cihazların birlikte uyum içinde çalışmasını engelleyebilir.
    1- Eğer tv progressif scan ise ona bağlanacak tüm digital görüntü cihazlarının da aynı özellikte olması kaliteli görüntü için gereklidir. Eğer "progressif scan" tv'ye "interlaced" bir cihaz bağlanırsa görüntü alınır ancak kalite diğer seçeneğe göre düşük olur.
    2- Tv ile digital görüntü cihazları arasındaki bağlantı kalitesi eşdeğer çıkışlardan ve mümkün olan en kaliteli bağlantı şekli ile olmalıdır. Video bağlantı şekilleri yüksek kaliteden düşüğe doğru şu şekilde sıralanır.
    a- Digital komponent video (DVI bağlantı yoluyla). Bu video bağlantı şekli video bilgilerinin digital sinyallerle görüntü cihazına aktarılmasını sağlar. Görüntü cihazının digital-analog işlemcisi sinyalleri analog video sinyaline çevirir. En üst kalite video bağlantısıdır.
    b-Analog komponent video (RGB veya Y-Pb- Pr bağlantı yoluyla). Bu bağlantı şekli analog video sinyallerinin aktarılmasını sağlar. Görüntünün parlaklık ve renk özellikleri 3 ayrı kablo ile taşındığı için yüksek kalite sağlar. Cihazların arkasındaki kırmızı, yeşil ve mavi bağlantı soketleri ile yapılır. (s-video bağlantısına göre %5 daha kaliteli görüntü sağlar)
    c- s-video: Bu bağlantı şekli de aslında analog komponent videonun bir çeşididir ancak RGB bağlantıda 3 ayrı bağlantı kablosu varken s-videoda bağlantı 2 ayrı hat ile yapılr (s-video kablosu tek bir kablo içinde ayrı hatları taşır). Cihazın arkasındaki yuvarlak, 4 pin'li bağlantı soketi ile bağlantı yapılır. Bu bağlantı şekli kompozit videoya göre %25 daha kaliteli görüntü sağlar.
    d-Kompozit video (CVBS): Analog video sinyalinin parlaklık ve renk gibi tüm komponentlerinin aynı kablo ile taşındığı bağlantı şekli. Cihazın arkasındaki sarı renkli soket yoluyla bağlantı yapılır. Digital video bağlantısı için en alt kalite video bağlantısıdır. Anten girişi olarak bilinen RF bağlantı şekli ise digital video için kullanılmaması gereken bir bağlantı çeşididir.

İki cihazı bağlarken mutlaka her iki cihazın eşdeğer giriş ve çıkışları birbirine bağlanmalıdır. Kompozit çıkışı komponente bağlayarak sonuç alınmaz.
    Anlattığım video bağlantı şekilleri kendilerine ait olan soketlerden yapılabileceği gibi scart konnektörleri ile de yapılabilir. Her scart bağlantısı mutlaka yukarıdaki tüm video bağlantılarını sağlayacak diye bir kural yoktur. Scart içindeki 21 pin ayrı ayrı bağlantılar için kullanılabilir. Bazı cihazlar scart çıkışından yanlızca kompozit bağlantı sağlarken bazıları da analog komponent veya s-video bağlantısını veya ikisi veya üçünü de bağlama imkanı verebilir. Cihazları birbirine bağlarken yapılan hataların çoğunluğu scart bağlantısından kaynaklanıyor. Her iki cihazın scart soketleri birbirine bağlanınca sanki eşdeğer bağlantı kurulmuş gibi düşünülüyor ancak bazen cihazın biri scart içinde kompozit çıkış verirken diğeri bunu kabul etmiyor veya karşılıklı scartlar içindeki bağlantı uyumlu olsa bile aradaki bağlantı kablosu bu bağlantı şekli için uyumlu olmayabiliyor (bazı scart ara kablolarının 21 pininin tamamı lehimlenmemiş olabilir). Ortaya çıkan sorunu çözemeyen arkadaşlar da başvurmadık yer bırakmıyorlar. Bu yüzden scart bağlantısını kullanacak arkadaşların her iki cihazın da scart çıkışından hangi kalitede video bağlantısı verdiğini kitapçığından bakarak öğrenmesi ve karşılıklı uyum olması halinde bu konnektörü kullanması gerekir aksi taktirde sonuç hayal kırıklığı ve karmaşa olur.

Yeri gelmişken soneralp arkadaşın da bir hatasını düzelteyim. Cihazların arkasındaki sarı, kırmızı ve beyaz çıkışlar için "tos" bağlantı demiş. Bu söylediği bağlantı şeklinin ismi sarı uç için kompozit video bağlantısı, kırmızı ve beyaz uçlar için ise analog stereo ses bağlantısıdır. "Tos" bağlantısı (toshiba tarafından bulunan bir bağlantı şekli olduğu için tos denmiş) optik digital ses bağlantısıdır, özel fiberoptik kablo gerektirir.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    8

sevgili ordinaryus arkadasim. soneralp arkadasin anlatmak istedigi tos kablo; hem kablo piyasasinda hem internette her yerde rca yada tos fis diye anilan asagidaki resimde de gorecegimiz kablo olarak anlamistim acaba yanlismi anladim.

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    1835

Sevgili kösem99,
    Bahsettiğiniz linkte tos kısaltması ne amaçla kullanılıyor anlayamadım (audio/video için mi? yoksa rca için mi? net anlaşılmıyor) ancak bu tür terminolojiler enternasyoneldir ve bir firma veya bir grup insanın yanlış kullanımı isimlendirmeyi değiştirmez. Bahsedilen bağlantı kablosunun uçlarındaki fişler tüm dünyada rca konnektör olarak bilinir. Toslink ise optik digital bağlantıyı tarif eder. Aslında değişik isimlerle tarif edilen şey aynı olduktan sonra isminin ne olduğu da pek önemli değil, fakat kendi aramızda anlaşabilsek bile yabancı yayınları okuduğumuzda terminoloji karışıklığı olabilir. Aşağıda verdiğim link konnektör tipleri ve isimleri hakkında güvenilir bir sitedir. İngilizcesi olan arkadaşlar inceleyebilir. Hoşçakalın.

Average Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    223

Kesin emin değilim ama bildiğim bir olayı aktarmak istiyorum.Sony tv ve monitörlerin ekranlarında tam ortada ince bir cizgi (birdende fazla olabiliyor) göreceksiniz .Bu dış aydınlatma değerlerini içerdeki bir chipe yollayıp son değerlerini ekrana dik açı gelen ışıkları filitre edip en iyi görüntüyü kullanıcıya sunuyor.Bunu yaparkende arada bir ve sıklıkla resetliyor .....Buda olabilir olmayabilride emin olmamakla birlikte bilgilerinize sunmuş oldumm. iyi seyirler.....

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    6

Merhaba ,

Arkadaşlar Türkiye piyasasının yüzde doksanında RCA konnektörlere TOS konnektör denir.
    Neticede kavram yanlış olsada yerleşmiştir ve birçok elektronik malzeme satıcısı RCA dediğinizde " o ne olaki ? " tepkisini vermektedir.Ama TOS konnektör dediğinizde tezgahın üzerine koydukları,o bilmesede RCA konnektörler olacaktır. :)

Saygılarımla...

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

kesinlikle :)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    4687

bizim elektrikçi de onlara "lale cak" diyor.
    lütfen tekniğe, bilime ve terminolojiye saygılı olalım. "toslink" diye fiber optik bağlantılara denilir. yaptığınız ankette ortaya çıkan Türkiye piyasasının %90'ının tos diye adlandırdığı şey "rca konnektörü"dür. yanlışı yanlışla devam ettirmeyelim. doğruyu gösterelim. (veya doğrusunun yanına halk tabirini de kullanalım)

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    7

New Icon7

Hehheheee...Arkadaşlar gereksiz yere tartışıyorsunuz yaaw, Hadi bakiim kaçkişi RCA konnektör diyebilir , ARSİEY mi diyeceksiniz RECEA mı yoksa daha değişik birşeymi , TOS diyin bakiim Hııım bakıyorum hepiniz TOS diyorsunuz demekki Türkiye'deki terminolojiye göre bunun adı TOSSS...:clownprv:

Sevgiler...
    Düzenleyen maracaibo : 01-03-2004 at 19:54

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

zaten biz ne kadar doğrusunu söylesekte bilinçsiz alıcı ve bilinçsiz satıcı yine tos olarak alıp satmaya devam edecek bizde burda dilimizde tüy bitireceğiz :)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    4687

varsın çoğunluk yanlış söylesin. yeter ki doğruyu bilenler doğru söylesin. bir gün gelir doğruyu bilmeyenler de doğruyu söyler.öyle değil mi? daha çok bilinçsiz vatandaş yaratmayalım...

bu arada "en büyük fener" :wave:

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    1835

Bu forumda tartışmanın amacı doğruları bulmak ise lütfen yanlışta israr edilmesin. Cahil vatandaşın ağzıyla konuşmak kabul edilebilecek bir çözüm değildir. Yanlış bilineni düzeltmek konuya vakıf insanların görevidir. Doğruyu öğrenmekte direnen insanlara zorla birşey öğretemeyiz. Bilmemek ayıp değildir, hatta yanlış bilmek bile affedilebilir ancak doğruyu öğrenmeye direnç gösteren insana diyecek laf bulamıyorum. Hiç olmazsa sevgili professor'un önerisi gibi yapılabilir (yanlış bilinenin yanına parantez içinde doğruyu da yazmak).
    Sevgili Picklock'un söylediği "zaten biz ne kadar doğruyu söylesekte bilinçsiz alıcı ve satıcı bildiğini yapacak bizimde dilimizde tüy bitecek" yaklaşımını yanlış buluyorum. Bilgisiz insanları bilinçlendirmek amacında olması gereken bir forum mod.'unun yaklaşımının daha farklı olması beklenir. Selamlarımla.

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    7

New Icon4

Arkadaşlar konu tatlıya bağlansın uzatmayın diye yukarıya yazı yazdım ama kimse oralı olmuyor bakıyorum, Lütfen konu topiğin adına uygun ilerlesin yardımcı olacaksanız (herşeyi ben bilirim edasıyla yazılan yazılar hiç hoş değil ve sanırım bu topiği açan onursat arkadaşımızıda enterese etmiyor) onursat arkadaşımızın sorunu hakkında yazın.!!!

İdeali uluslararası terminolojiye uygun kelimeler kullanılması olabilir (esasında en ideali bu terimlerin Türkçe karşılığı olmasıdır, ingilizceden olduğu gibi alıp Türkçenin içine yerleştirmek marifet değil, bu sadece Türkçeyi yozlaştırır) ama biz gerçeklere bakalım BT sektöründede yanlış yerleşmiş bir sürü terim var hangi birini değiştirebilirsiniz, Anlaşılabilir olmak için halk arasında kullanılan yerleşmiş terimleri kullanmak zorundasınız yoksa yazdıklarınızdan kimse birşey anlamaz, amaç yardımcı olmakmı yoksa RCA konnektör almaya gidecek arkadaşı satıcının önünde kıvrandırmak mı?

Yardım isteyen arkadaşlara o konuda bilginiz varsa yardımcı olunuz, Lütfen birşey yarıştırıyormuş gibi polemiklere girmeyin.!!!

Saygılar...

Adviser
    Giriş Tarihi
    27-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    4667

New Icon7 Sony TV'de "Parlama" sorunu çözülmüştür.

Teşekkürler ordinaryüs. :bravo:

Sony KV-29FX66E tv / Next YE2000CIPlus receiver cihazı ile, kompozit scart kablo veya RF bağlantısı kullanarak yaşadığım "parlama" sorunu RGB SCART kablo ile çözüldü. Hem de dediğin gibi çok daha keskin ve net bir görüntü elde ederek. Elimdeki cihazlar arasında DVI bağlantı yapılır mı, bilmiyorum, bu yüzden RGB'yi denedim.

Internet üzerinde biraz araştırma yaptıktan sonra elimdeki olanaklarla bir RGB SCART kablo yaptım, çok ilkel bir kablo oldu bu, tek telli telefon kabloları kullandım, hem omajı yüksek hem de blendajsız, yani kalitesi çok düşük bir kablo, ama yine de sonuç mükemmel, ne titreşim, ne de parlama var artık. Karaköy/Konya Sokak piyasalarında bu kablodan bulunup bulunmadığını bilmiyorum, ilgilenen arkadaşlar ellerindeki kompozit scart kabloyu kolaylıkla rgb scart kabloya dönüştürebilirler. Şöyle ki, mevcut kompozit scart bağlantılarına "ek olarak" aşağıdaki uçların da karşılıklı bağlanması gerekiyor. Mevcut bağlantıların hiçbirini sökmeyin.

15 Red video (13 ground)
    11 Green video (9 ground)
    7 Blue video (5 ground)
    16 blanking - CVBS/RGB geçiş için (18 blanking ground)

13, 9, 5 ve 18 no.lu şasileri bağlamadan da çalışıyor, ama herhalde tavsiye edilen bir yöntem değildir. Ayrıca aşağıdaki link de faydalı olabilir.

Son olarak, eğer kablonuz doğru imal edilmişse Sony tv'nizdeki AV Line(n) OSD'sinin düz ok çizgisi, noktalı çizgiye dönüşüyor (RGB modu).

Katkısı olan bütün arkadaşlara teşekkürler. Hepinize kolay gelsin. :p:

4 sayfadan, 1. sayfa 1234 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık