Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 18 mesajdan 1 ile 18 arası

Konu: Ankarada diseq motor ayarı

Average Member
    Giriş Tarihi
    20-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    3511

New Icon4 Ankarada diseq motor ayarı

Arkadaşlar

Şöyle bir sorum olacak. LNB' yi Çanağı ve motoru düz bir çizgi olarak ayarladıktan sonra Ankarada bu çanağı hangi uyduyu referans alarak sabitleyeceğim.

Şu anda çanağım 36 E deki Eutelsat uydusuna döndüğünde LNB çanak ve motor düz çizgiye geliyor. Acaba bu ayar doğrumu ? Yoksa biraz daha sağamı çevireceğim.

New Member
    Giriş Tarihi
    26-07-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    21166

arkadaşım merhaba ben de ankarada oturuyorum ve motor ayarlama sorununu yaşıyorum. şimdi bende türksat eutelsat 16e ve arabsat 26e ayarlı ama diğer uyduları yakalayamıyorum. valla delirme noktasına geldim .... :pepper:
    sana da başarılar bir bilen umarım duyar feryadımızı....
    bu arada bilmem antencilere sordun mu ben motora 90 mil verdim adam ayar için 60 mil istiyor !!!!!!!!!!!!! :eyecrazy:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    30-06-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    18375

ankaranın boylamı 32,7 filan,30 doğu arabsat uydusunu referans al ama bu ayar tam olmayacaktır,daha sonra en uç uydulardan birine gel ve orda tekrar ince ayar yap.bu şekilde bir ona bir ona orta noktayı bul.kolay gelsin...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    30-06-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    18375

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi akiymaz2004
    arkadaşım merhaba ben de ankarada oturuyorum ve motor ayarlama sorununu yaşıyorum. şimdi bende türksat eutelsat 16e ve arabsat 26e ayarlı ama diğer uyduları yakalayamıyorum. valla delirme noktasına geldim .... :pepper:
    sana da başarılar bir bilen umarım duyar feryadımızı....
    bu arada bilmem antencilere sordun mu ben motora 90 mil verdim adam ayar için 60 mil istiyor !!!!!!!!!!!!! :eyecrazy:
    arkadaşım sende bu yolla ince ayar yapacaksın,sanada kolay gelsin...

New Member
    Giriş Tarihi
    26-07-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    21166

New Icon4

Arkadaşlar ben bir şey sormak istiyorum ankarada oturup dayzek motor kullanan arkadaşlara.
    Ayarınız tam olduğunda uyduları kaçar derecede yakalıyorsunuz. yani turksat vs uydular motorun şaftındaki 0 derecenin neresinde (sol - sağ ) kaç değerinde bulunuyor. bir kaç tanesini yazarsanız sevinirim. kolaylılıklar herkese ....
    :)

Member
    Giriş Tarihi
    15-04-2004
    Üye No
    10795

arkadaşlar aynı sorunu bende yaşıyorum. artık hergün çatıya çıkıp ayar yapmaktan bıktım. motoru bir türlü ayarlayamadım. sorun şu; referans uydu hangisi? hotbirdü, w3 ü, arabsat 26 E yi ayrı ayrı ayarlıyorum (1 tane satfinder telef etmeme rağmen uyduları ezberledim) ancak goldmaster sg 2100 motoru bir türlü kullanamadım. bunun için referans uydu olarak hotbiri alırsak (0 uydusu değil ) motoru ankarada nasıl ayarlarız. motor açısı, anten açısı vs. kaç olmalıdır.daha önce bu sorunu yaşayan arkadaşlar ve ustalar lütfen yardım edin. iş inada bindi usta getirmeyeceğem.
    ss2, 120 çanak

New Member
    Giriş Tarihi
    26-07-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    21166

dostum bu iş gerçekten karışık öncelikle bir kaç nokta var çok önemli olan mesela anteni taktığın borunun dik olması çok önemli(su terazisi kullan ben aldım maltepe pazarında var 1 milyon) , sonra bir de gerçek güney yönü var onun için de pusula lazım o da ucuz alınır yani. ama iş ondan sonrası çoğu yerde yazana göre boruyu dik konuma getirip anteni gerçek güney yönüne çevirince en tepedeki uyduyu almak gerekiyormuş.... en tepedeki uyduyu da bilen varsa aşk olsun.
    valla böyle giderse ben kafayı kıracam. Çevirecem anteni ay a ( ne de olsa o da dünyamızın uydusu) seyredecem karıncaları.... :jester: :pepper: :banana: :pepper: :banana: :jester:

New Member
    Giriş Tarihi
    26-07-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    21166

New Icon16 motor problemi

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi yasin70
    ankaranın boylamı 32,7 filan,30 doğu arabsat uydusunu referans al ama bu ayar tam olmayacaktır,daha sonra en uç uydulardan birine gel ve orda tekrar ince ayar yap.bu şekilde bir ona bir ona orta noktayı bul.kolay gelsin...
    hocam burada ifade edilen en uç uydulardan birine gel deyimini biraz açarmısınız nereden ve nasıl? yani anteni nereden çevireceğiz borudan mı yoksa motordaki düğmelerden mi?

Member
    Giriş Tarihi
    07-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    2000

yaklaşık 19,2 derece ortası

yaklaşık astra ortası ama bu kesin değil anten astrada ve dayzek orta konumda iken
    hirdbird uydusuna gidin mesala sinyal varsayalın yüzde 80
    şimdi türksata gidin ordada sinyal yüzde 80 ise sorun yok
    ama uydunun birinde çanağı aşağı yukarı yapınca sinyal yükseliyorsa merkez tutmamış demektir ,
    önce merkezi biraz sağa yada sola azıcık çevirip tekrar tursat ve hırdbırd sinyal kontrolu yapılacak ,çanağı aşağı yukarı yapmadan her iki uydu sinyal düşmeden yerine oturursa merkez bulundu demektir
    bulunmadıysa merkezi tekrar aksi istikamete çevirip tekrar tursat-hırdbırd
    denenmesi gerekir
    merkezi kaydırırken çok az az yapın kolay olur (merkez dayzek orta konumu ve çanağın orta konumudur ,dayzek orta konum çanak orta konum kesişmesidir.)
    kolay gelsin

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    31-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    1362

Buyrun Refrenas Uydunuz
    Sebgili Arkadaşlar Aççağıdaki siteyi Açıp İlçenizi Yazın ama Türkçe Karakter Kullanmayın
    Mesela keçiöreni kecioren olarak yazın

Sonra usals desteğiniz varsa bu değerleri cihazınıza girin
    ben ulus yazdım bu değerler geldi
    Name Region Latitude Longitude Elevation
    Ulus TU06 39.933 32.867 906 m Neighbours
    Ulus Zonguldak 41.583 32.650 349 m Neighbours
    039.933 032.867
    041.583 032.650

başlarına 0 Sıfır Konacak Sondakiler yettiği kadar yazın o kadar önemli değil
    değerleri girdikten sonra çatıdan referans uydunuzu bulun ince ayar yapıp
    cihazdan izleyeceğiniz uyduyu seçin
    anten otomatik bulacaktır

Member
    Giriş Tarihi
    15-04-2004
    Üye No
    10795

otto daha öncede konuşmuştuk motor hakkında. referans uydu felan tamam. zaten araştıra araştıra hafız olduk. şunları sormak istiyorum:
    1-bilgisayardan motora reset atabilirmiyiz.
    2-reset attıktan sonra hotbirdi seçip goto xx yaparsak ve bu şekilde hobirdi bulursak ve anteni sabitlersek uydu kuşağını yakalamış olurmuyuz.
    3-senin belirttiğin enlem ve boylamların başına 0 koyma muhhabeti diseqc 1.2 lerde de geçerli mi?
    4-motor kitapçığında elevasyon 51 gösteriyor bulunduğumuz enleme göre ancak progdvb de 43 felan gösteriyor tepe uydusunu. ss2diseqc1.6 pugininde deklikasyon açısı eklenmemiş durumda mı?
    5-bir de türksat sinyallari zayıf mı bir türlü yakalayamadım satfinder ile?
    teşekürler....

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    30-06-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    18375

arkadaşlar motor ayarlamak için önce bulunduğunuz ilin boylamını bileceksiniz.Ankara için 32,7 civarı.Sizin referans uydunuz 33 derecedeki uydudur.Yani mauntun,lnbnin,çanağın tam ortasından geçen doğrultu,33 derecedeki uyduyu bulmuş ve aynı hizada olması gerekir.Yani,referans uyduyu bulduğunuz doğrultu aynı zamanda mauntunda doğrultusudur ve çanak için en yüksek uydu bu uydudur,diğer uydular bunun daha sşsğısında ve sağında solunda kalacaktır.
    Burada çanağı ve mauntu sabitledikten sonra en doğudaki veya batıdaki uyduya gidin ve mauntu hafif sağ sol yaparak en iyi çektiği yeri bulun tekrar sabitleyin.
    tekrar referans uydunuza gelin,sağa ve sola çanağa hafif baskı yapın(parmakla çekin)
    eğer değerler düşüyorsa ayar tamamdır,yok eğer yükseliyorsa tekrar maunta ince ayar yapın,bu şekilde mauntu tam oturttuktan sonra tekrar yükseklik ve lnb ayarı yapın.
    ankara için referans uydu 33 derecede var ama bunu bulabilmeniz bence biraz zor ben izmirden 150 ile çekemiyorum,siz arapsat 2 (30 doğu) ve 36 doğu uydularını bulup orta noktasını referans olarak alabilirsiniz...
    Tüm ankaralı arkadaşlara kolay gelsin,işiniz zor...

Member
    Giriş Tarihi
    30-07-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    21765

tanagram bir şeyler sorcaktım?...

New Member
    Giriş Tarihi
    26-07-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    21166

arkadaşlar selam size bir durum aktaracağım bilgisi olan arkadaş yanıtlarsa sevinirim
    şimdi ben ankara dan motorlu 120 lik offset antenle doğu uydularından 7, 13, 16, 26 ve 42 derecedekileri alabiliyorum ama diğerlerini alamıyorum her türlü numarayı çekmeme rağmen acaba sorun ne? bu arada antenin takılı olduğu direk tam doksan derece.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    30-06-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    18375

ankaradan hangi uydular hangi çanak boyuyla alınabilir bilmiyorum,ama fikir istersen,ve çanağın iyi ayarlıysa geriye çanak-lnb iklisi kalıyor,ya çanağın gücü odur,yada lnb yetersiz kalıyordur.hepsi iyi ayarlı olsaydı bence 19 astradan yayın alabiliyor olmalıydın.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    133

arkadaşlar 13 dereceden sonra sorun yaşıyorum diyorsanız(mesele hıspasat,nilesat).onları ayarlayınca diğerleri bozuluyor diyorsanız .uç uyduları çanağın mauntundan aşağı yukarı ortadakileride motorrdan aşağı yukarı ayarlayın .tabii bu dediğimin olması için motorun en az 4,5 uydu dolaşıyor olması lazım kolay gelsin

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    31-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    1362

kullandıgınız Motorları Mounth Lumu Yoksa Boynuzlumu Yazarsanız Herkes Konuyu Daha iyi anlar Burada Bazı Yanlış anlamalar Oluyor

akiyamaz2004 LNB ni Ayarla Çanağın Karşısına Geç Lnb Sol tarafa Yanı Yukarı saat 11.00 Yününe Bakacak Şekilde Ayarla Böylece Sinyalın yukseşecektir

Junior Member
    Giriş Tarihi
    07-06-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    16310

33 east e-Bird

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi muratavsar
    LNB' yi Çanağı ve motoru düz bir çizgi olarak ayarladıktan sonra Ankarada bu çanağı hangi uyduyu referans alarak sabitleyeceğim.
    33 derece doğu uydusunun D spotundaki yeni data yayını (11596 H 27500) kullanılabilir.
    Düzenleyen ecmel : 07-08-2004 at 04:30

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı