Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 19 mesajdan 1 ile 19 arası

Konu: Geri Kalmakta Israrcı Olmak

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

Unhappy Geri Kalmakta Israrcı Olmak

Zengin ve fakir ülkeler arasındaki fark ülkelerin yaşı değildir. Mesela, Hindistan ve Mısır gibi ülkelerin ikibin yıldan fazla geçmişi vardır ve fakirdirler. Öbür taraftan, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi 150 sene önce isimleri bilinmeyen ülkeler kalkınmış ve zengin ülkelerdir.

Doğal kaynakların var olup olmaması da zengin ülke fakir ülke arasındaki farkı yaratmaz. Japonya ufacık bir adaya sıkışmış, %80 arazisi tarıma ve hayvancılığa uygun olmayan bir ülkedir ama aynı zamanda dünyanın ikinci büyük ekonomisidir. Ülke dev bir bir yüzer fabrika gibidir, bütün dünyadan ham madde ithal eder, sonra da bütün dünyaya bitmiş ürün ihrac eder. Diğer bir örnek, kakao yetiştiremeyen ancak dünyanın en kaliteli çukulotasını üreten İsviçredir. 4 ay da sürse de kısa yaz döneminde toprağıda ekerler, hayvancılık ta yaparlar. Bu yetersizlikte bile ürettikleri süt ürünleri en iyi kalitededir. Bu ufak ülke yansıttığı güvenli, düzenli ve çalışkan ülke imajı sayesinde dünyanın para kasası olmayı da başarmıştır. Zengin ve fakir ülkelerin yöneticilerini birbirleriyle karşılaştırdığınızda aralarında önemli bir fark bulamazsınız.

Irk ve deri rengi de önemli değildir: Kendi ülkelerinde tembel olarak tanınan işçiler aslında zengin Avrupa ülkelerinin arkasındaki ana üretici güçtür.

Peki; O zaman aradaki fark nederen gelmektedir?...

Fark uzun yıllardır kültür ve eğitim ile içlerine işlenen değişik bakış açısıdır.

Zengin ve kalkınmış ülke insanlarının davranışlarını incelediğimizde, büyük bir çoğunluğun şu prensiplere kalben inandığını görüyoruz:

• Temel ahlaki kuralları
    • Dürüstlük
    • Sorumluluk
    • Kanun ve kurallara saygı
    • Başkalarının hakkına saygı
    • Çalışkanlık
    • Tasarruf ve yatırıma inanç
    • İrade
    • Dakiklik
    Geri kalmış ülkelerde nufusun çök küçük bir azınlığı bu prensiplere inanmaktadır.

Biz, doğal kaynaklarımız olmadığı için veya doğa bize karşı zalim davrandığı için fakir değiliz. Biz doğru bakış açısına sahip olmadığımız için fakiriz. Zengin ve kalkınmış ülkeleri o noktaya getiren işlevsel prensiplere uymak ve bunları çocuklarımıza öğretmek azmimiz olmadığı için hala fakiriz.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    17 Çanakkale
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    26

Harika Sevgili Picklock. O kadar güzel anlatmışsın ki sanırım herkes bu yazıyı okuduktan sonra şapkasını önüne koyup derin derin düşünecektir.

Saygılar...

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

yok ben yazmadım ama hoşuma gitti buraya koydum herkes okusun :)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    17 Çanakkale
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    26

Olsun yahu. Bence foruma üye olan herkese bu yazıyı okutmak lazım. Okumadan üye olmak yok :)

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    7

Hehheheee...Yazı genel hatlarıyla güzel ama Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda'nın örnek verilmesi trajikomik (epiii güldüm ), İngiltere'nin sömürgesi :pirate: olarak tarihte start alan bu ülkeler yukarıdaki 9 maddenin tam tersinin (tarih dersi vermeye gerek yok ) yapılmasıyla kalkınmış, kalkındıktan sonra (sipariş üzerine :cowboy: ) bu prensiplere sahip olmuşlardır...:clownprv:

Sevgiler...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    17 Çanakkale
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    26

O ülkelerin isimleri o kadar da önemli değil bence...

Saygılar... :love:

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    7

New Icon7

Hehhehee...Yaaw dedimya temel prensipleri anlatması açısından güzel bir yazı (yani amaç güzel) ama ne tarafından tutsan elinde kalıyor, makaleyi yazan ya yeterli tarih bilgisine sahip değil yada tarihi gerçekleri çarpıtmayı çok seviyor, Yazının içinden cımbızla seçip yüzlerce hatalı nokta gösterebilirim (ki gerek yok), Kalkınmış ülkeler için "Irk ve deri rengi de önemli değildir" gelde gülme yaaw, peki ırk ve deri rengi kimin için önemlidir, geri kalmış ülkeler içinmi pes yani, hadi uzatmiim...;)

Sevgiler...

Member
    Giriş Tarihi
    15-02-2004
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Üye No
    2789

Picklock bu yazıyı nereden aldın ?? O prensiplere en azından uymaya çalıştığını göstermek için o yazının kaynağını da belirtmeliydin :))
    Sadece başkalarını takdir etmek değil onlar gibide davranmaya çalışalım..Burdan başlayabilir-din-iz ...
    Saygılar

Moderator
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    149

oooops...

Member
    Giriş Tarihi
    15-02-2004
    Mekan
    Üye No
    2789

Maracaibo.. kalkınmak için ne gerekiyor .Sence izlemnesi gereken yol nedir..
    Sadece Yanlışsın demekle kalma... Doğruyu da göster ...yazmaya vaktin varsa tabii.

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

digitalus bu yazının kaynağını yazamam zira mail yolu ile geldi :)

"Burdan başlayabilir-din-iz ..." kısmı için ise yorum yapmayacağım o benim kendi tercihim

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    7

Sevgili digitalus, benim eleştirim yazının konusuna değil kullanılan örneklereydi, Konu derin uzun uzun yazmak lazım ki bunuda yapmam mümkün değil (esasında karşılıklı konuşma imkanı olsa insan anlatmak istediklerini daha rahat anlatabilir), Yinede tek bir şey söyleyeyim önemli olan yukarıdaki 9 temel prensibe o ülkenin halkının değil yöneticilerinin uymasıdır (çünkü halkı yönlendiren onlardır), geriside gelir zaten...

Not: Sevgili Picklock kullandığı alıntıların kaynağı varsa her zaman belirtir (forum içindeki diğer yazılarından bunu görebilirsiniz), Kaynak belirli değilse altına anonimde yazılmazki...:D:

Sevgiler...

Senior Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    116

Hindistan GSMH (çoğumuz bilir ama bilmeyenler olabilir diye yazıyorum Gayri Safi Milli Hasıla, bir şirketin cirosu gibi düşünebiliriz) olarak dünyanın en çok kazanan ülkelerinden biridir ama ne var ki halkı sefalet içinde. halk sefalet içinde ama aynı ülke değeri milyarlarca dolarlarla ölçülen nükleer silahlarıyla dünyanın en büyük nükleer güçlerinden biri. yani demek istediğim o ki ne kadar kazandığın değil, halkının refahı için nasıl yatırım yaptığın da önemli.

Member
    Giriş Tarihi
    15-02-2004
    Mekan
    Üye No
    2789

@Picklock
    Yazının kaynağını şimdi belitmişsin :)
    saygılar.
    @Maracaibo
    Evet konu derin , katılıyorum..Bir tek söylediğine bir şey ekleycem izninle... Bu ülkeyi yöneten büyükler başka ülkeden gelmiyorlar.. onlarda bu insanların içinden çıkıyorlar burda yetişiyorlar yani.
    Saygılar...

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    7

New Icon7

Sevgili Digitalus, İzin ne demek dükkan senin ama (Elbette bu ülkeden çıkıyorlar (istisnalar hariç :D: )) Ülkeyi yönetenlerin ve yöneltmeye talip olanların çoğu dediğin gibi bu ülkede yetişmiyor ne yazıkki (kariyerlerini incelersen görürsün ), Olaki bu ülkenin bağrından çıkmış (yetişmiş) bir yönetici adayıysa oda eli mahkum feyz almaya gitmesi gerekiyor...

Sevgiler...

Moderator
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    149

neyse ortam düzelmiş....biraz gerilmişti biraz önce....

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-01-2004
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    824

ben de girimd edim ortama konuyu dağıtım dedim hemen fener-bjk maçına dönek diyecektim şimdi maracaibo abi parlar gene boşver dedim;)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    14 Bolu
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    77

GELİŞME GELİŞEMEME

İngiltere sömürmüş hinduyu
    Fransa almuş cezayuru
    İtalya almıs fası
    Koymamış tarağı tası
    Ne var ne yok yüklemiş
    İspanya gemileri ile
    dünyayı kökten temizlemiş
    Osmanlı gitmiş viyanaya
    Boş durmamış mercidamık çaldıranda
    Hazineler taşınmış develerle
    Kilo ,ton, don taşınmış
    Osmanlı dünyayı böyle haşlamış
    Hepimiz birilerini sömürerek yükseliyoruz
    Çok mal haramsız, çok laf yalansız olmaz
    Gelişiyormuyuz bilenmez
    Öbür tarafa bu yük ile fazla gidilmez..

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-01-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    782

Sayın Chute gene yerinde şiirini patlatmışsın...

SEVGİLER...

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı