Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 8 mesajdan 1 ile 8 arası

Konu: oldukça acemiye yardım

 1. #1
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  14-02-2004
  Mesajlar
  132
  Üye No
  2753

  oldukça acemiye yardım  Tekrar merhaba arkadaşlar. Nihayet receiver arayışları son buldu. Abim sunny’nin 7010dci ‘ini hediye etti. Ancak konuya oldukça yabancı olduğumdan henüz makineyi çözebilmiş değilim. Bir yandan birlikte gelen kılavuzu okuyorum, diğer yandan da forumdaki konular arasında araştırma yapıyorum. Belirttiğim gibi dijital receiver konusunda oldukça acemiyim. Bu yüzden ileri düzey kullanıcı arkadaşlara bazı sorularım olacak. Zaman ayırıp yanıtlayabilirseniz çok sevinirim. Forumdaki yazıları okudukça kafam iyice karıştı. Bu yüzden saçma sorularımı mazur görün.
  1. Şimdi bu makinenin menüsündeki bazı bölümlere girmeye çalıştığımda alet benden pin kodu istiyor. Kılavuzu ve birlikte gelen kağıtları inceledim ancak herhangi bir pin kodu belirtilmemiş. Fabrika ayarları ile birlikte gelen bir pin kodu mu sözkonusu ve bu kod nedir? Abim beyaz eşya satan bir dükkandan aldığı için mereti satıcılar da meret hakkında pek bir bilgiye sahib değil.
  2. Receiver’de yüklü olan yazılımın versiyonunu ve daha güncel bir versiyon mevcut olup-olmadığını nerden öğrenebilirim? Güncellemeyi kendim mi yapmam gerekiyor. Öyleyse sanırım bir adet bilgisayar bağlantı kablosuna ihtiyacım olacak. Bu kablonun fiyatı ne kadardır? Ek bir donanım ya da yazılıma gerek var mı? Yani sadece netten güncel yazılımı indirip makineyi pc’ye bağlayarak güncelleme yapabilir miyim?
  3. Ayrıca forumda bazı şifreli yabancı kanalların kumanda ile *** girilerek çözülebildiğini okumuştum. Yanlış hatırlamıyorsam sarı+mavi+yeşil+menü tuş kombinasyonu kullanılıyordu. Ben bazı şifreli kanallarda olayı denedim ancak herhangi bir menü açılmadı. Bunun için makineye yüklemem gereken bir yazılım mı mevcut? Ya da bir ayar mı sözkonusu? Bu yazılımı netten bulup yine kablo ile makineye mi yüklemem gerekiyor?
  4. Bu matrix cam denen olayın makinede yüklü olup-olmadığını nasıl öğrenebilirim. Sanırım şifre çözme olayını bu yazılım yerine getiriyor.
  5. Makinede yapmamı önerdiğiniz herhangi bir yükleme ya da ayar var mı?

  Verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler. Umarım sorularımla başınızı ağrıtmamışımdır. İyi çalışmalar! Görüşmek üzere!

 2. #2
  Senior Member
  Giriş Tarihi
  22-01-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  43
  Mesajlar
  738
  Üye No
  116

  selam biber arkadaşım. sorularını senin verdiğin sıraya göre bilgim kadar cevaplamaya çalışacağım.

  1- pin kodu için herhangi bir şifre girildiğini hatırlamıyorsan genelde 0000 oluyor. veya 1111- 2222 ....
  2- receiver da yüklü olan yazılım versiyonunu değiştirmek için. sunny nin yetkili servisine veya eğer istanbul daysan ana servisine gitmeni öneririm. çünkü ana serviste yarım saat içinde sorununu çözüyorlar. yanılmıyorsam halkalıda olmalı. yazılım yüklemek için garanti belgesi veya bir ücret ödemene gerek yok. ayrıca yazılımı kendin evden de yükleyebilirsin ama gerekli donanıma ve programlara sahip olman gerekiyor tabiki.
  3-şifreli kanalların şifrelerini çözebilmek için modüle ihtiyacın var. bu modüller şifre çözmeye yarıyor ve çeşitli modelleri var. matrix, dragon, sky gibi. kumandayla şifreleri girebilmek için matrix veya aynı türdeki bir modüle sahip olman lazım.
  4- matrix cam denen olay makineye daha sonra monte edilen kredi kartı büyüklüğünde bir modül olduğu için eğer cihazında yoksa zaten olmadığını görebilirsin.
  5- öncelikle izlemeyi düşündüğün kanallara göre anten ayarını izlemek istediğin kanalı yayınlayan uydulara yapmalısı, daha sonra izlemek istediğin şifreli kanallara uygun olan bir modül satın almalısın bunların fiyatı 80-120$ arasında değişebilir ve karaköy dolaylarında bulabilirsin.

 3. #3
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  14-02-2004
  Mesajlar
  132
  Üye No
  2753

  verdiğin bilgiler için teşekkür ederim! ancak aklıma takılan birşey var bi satıcı 7010d modelinde gömülü matrix cam olduğunu söyledi. hatta kırdığı bazı şifreli kanalı gösterdi. sanırım o kumanda ile *** girme olayı. satıcı sunnylerin çoğunun içinde bu matrix denen olayın gömülü olduğunu söyledi. bildiğim kadarı ile 7010dci 7010d nin üst modeli! o zaman sanırım bu matrix denen olay bu meretin içinde de olmalı. ama kart yuvaları mevcut ancak modül yok çekmecede. ancak hatırladığım kadarı ile 7010d de de kart ve modül yoktu. bu matrix cam denen bi yazılım değil mi?

 4. #4
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  16-12-2003
  Mekan
  17 Çanakkale
  Yaş
  48
  Mesajlar
  5,824
  Kan Grubu
  A Rh ( - )
  Üye No
  26

  Gömülü modülü göremezsin.

 5. #5
  Senior Member
  Giriş Tarihi
  22-01-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  43
  Mesajlar
  738
  Üye No
  116

  RECEİVER –ALICI- ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
  1. Eğer şifreli yayınları değil de yalnızca şifresiz yayın yapan kanalları izlemek istiyorsak Free To Air olması. Free To Air alıcılarla şifreli yayınları izlemek mümkün değildir. Bu alıcılarda dikkat etmeniz gereken tek şey 2 ila 40 M/Sec arasındaki dijital yayınları alabiliyor olmasıdır. Dijital yayın yapan birçok Türkçe kanal 2-4 M/Seç arasında yayın yapmakta ve de piyasada çoğunluktaki alıcılar minimum 4 M/seç”e kadar olan kanaları alabiliyorlar. Bunun sonucu bir çok yayın yapan kanal izlenememekte.
  2. Common İnterfaceli Receiverler: Eğer hem şifresiz, hem de şifreli kanalları izlemek istiyorsanız, üstünde kart girişi bulunan ve piyasada Cİ adı verilen alıcılardan almalısınız. Bu tip alıcıların üzerlerinde genellikle iki kart girişi bulunur. Biri fabrika tarafından üç ünlü şifreleme sisteminden biri –Cryptoworks,İ****o,Viacces- olarak hazırdır. Diğeri için ise izlemek istediğiniz paketin şifreleme sistemine göre bir PCI Kart girişi almanı gerekir. Bunlar hazırlandıktan sonra iş izlemek istediğiniz Paketin kartını almaya gelir. Bunu ya legal halden abone olarak gerçekleştirirsiniz, ya da illegal yollardan Korsan kart alarak... sende matrix modülün çakılı olduğunu söylediğine göre menüden ortak arabirim e gel ve modül seçeneğini tıkla, o anda cihazın üzerinde bulunan modülün tipini görbilirsin böylelikle. eğer matrix modül yazıyorsa şifreleri kumanda yardımıyla girebilirsin. bu iş için bu sitede bir çok yardımcı olacak anlatım var geçmişte yazılmış.

 6. #6
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  22-01-2004
  Mekan
  71 Kırıkkale
  Mesajlar
  2,123
  Kan Grubu
  A Rh ( - )
  Üye No
  173

  1-makinenin ilk pin kodu 0000dır. unuttuysan, pin kodu sorulduğunda renkli tuşlara soldan sağa sırayla basarsan pin kodu çözülür ve 0000 olarak ayarlanır.
  2-menüden programa girip tüm yazılımların versiyonlarını görebilirsin. yazılım güncellemesini wanted78in dediği gibi yetkili servise yaptırman iyi olur.
  3-7010dci modeline emu yazılımı yükleterek modül almadan bazı şifreli kanalları kumandadan *** girerek izleyebilirsin. satıcının gömülü matrix modül diye sana söylediği şey bu yazılım.
  4-7010dci modellerde gömülü matrix modül yoktur.
  Düzenleyen ayakar : 17-02-2004 at 18:50

 7. #7
  Member
  Giriş Tarihi
  21-03-2004
  Mesajlar
  231
  Üye No
  7885

  matrix e *** ve id nasıl girilir???

 8. #8
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  12-03-2004
  Mekan
  07 Antalya
  Yaş
  53
  Mesajlar
  1,837
  Kan Grubu
  0 Rh ( - )
  Üye No
  6746

  sn.serdar_bvb
  matrix bölümüne bakarsan orada her tüelü bilgi var
  saygılar....


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı