Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 12 mesajdan 1 ile 12 arası

Konu: Worm Virüsü Nedir ?

 1. #1
  Moderator
  Giriş Tarihi
  12-11-2003
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  53
  Mesajlar
  12,232
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  11

  Post Worm Virüsü Nedir ?  Virüs Nedir?

  Virüs; kendi amaçlarını sizden izinsiz olarak sizin bilgisayarınızı kullanarak gerçekleştiren ufak ama etkili bilgisayar programlarıdır. Bu amaçların çoğu kötü olduğu, bilgisayarınızı tabiri yerindeyse "hasta" ettiği ve kendini kopyalama vasıtasıyla giderek yayıldığı için "virüs" olarak adlandırılırlar.

  Tek başlarına değil başka programların içine gizlenerek faaliyete geçerler ve bilgisayarınızı tamamen kullanılmaz hale getirmekten tutun basit bir mesajı ekranınıza getirmeye kadar değişik etkileri olabilir.  Worm Virüsü Nedir?

  Worm Virüsü; mesaj (e-mail) yoluyla kendini bir bilgisayardan diğerine kopyalayan. Daha sonra da bulaştığı bilgisayarın olanaklarını kullanarak kendini kopyalamaya ve varsa diğer amaçlarını gerçekleştirmeye devam eden virüslerdir.  Worm Virüsü Nasıl Bulaşır?

  Bilgisayarınıza virüslü bir kişinin bilgisayarından gönderilen bir e-mail mesajı gelir.

  Oysa bu mesaj o kişinin isteği dışında gönderilmiştir ama siz güvendiğiniz bir isimle karşılaştığınız için virüsten şüphelenmezsiniz.

  Mesajın içinde dikkatinizi çekecek bir yazı ve bu mesajın ekinde (attachment) bir dosya vardır.

  Ekteki bu dosyayı açtığınız anda virüs siteminize bulaşır.  Ekteki Dosyayı Açmasak Dahi Bulaşabilen Worm Virüsleri Varmış. Doğru Mu?

  Maalesef EVET ! Sadece ve sadece gelen mesajı mail programınızın önizleme (preview) penceresinde görmeniz dahi son zamanlarda yayılan virüslerin bulaşmaları için yeterlidir.

  Bazı virüsler ise ziyaret ettiğiniz sitelerde bulunmaktadır. Bu siteyi görmeniz dahi virüsün bulaşması için yeterli olmaktadır. Bu yüzden ****, *****, virüs yazımı, ***** gibi genelde illegal konular içeren sitelere girerken bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederiz.

  Bunlar için ne yapabileceğinizi birazdan anlatacağız.  Bulaştıktan Sonra Ne Yapar?

  Virüs bulaştıktan sonra hafızada aktif hale geçer ve bundan sonra çalıştırdığınız neredeyse her programa kendini bulaştırır. Böylece hem o bilgisayarda uzun süre kalacağını garanti eder hem de temizlenmesini zorlaştırır.

  Antivirüs programı kullanıyorsanız bunu tespit eder ve işlemez hale getirir.

  Kullandığınız mail programının (Outlook, Outlook Express gibi) adres defterindeki (address book) kişilere (yani tüm arkadaş, tanıdık ve iş arkadaşlarınıza), ziyaret ettiğiniz sitelerde yazılı olan mail adreslerine, ICQ listenizde bulunan kişilerin mail adreslerine, size mesaj atmış ama adres defterinizde dahi bulunmayan kişilere vs. sizin adınızı kullanarak mesaj atmaya başlar. Mesajın içeriği tamamen uydurma olabilir. Sizin daha önceden göndermiş olduğunuz bir mesaj olabilir. Sonuçta bu mesaja bulaşmış olan virüs sizin bilgisayarınızı kullanarak etrafa yayılır ve korumasız olan herkese bulaşır.

  Ve tabi en korkuncu, varsa kötü niyetini gerçekleştirir.

  - Bilgisayarınızı kitleyebilir, yavaşlatabilir.

  - Programlarınızı, dosyalarınızı silebilir.

  - Kullanmış olduğunuz şifreleri, bilgileri bilgisayarınızdan çalarak bir başkasına gönderebilir.

  - Hard diskinizi çalışmaz hale getirebilir.

  - BIOS'unuzu kullanılmaz hale getirebilir.

  - Ekrana garip mesajlar çıkmasına neden olabilir.

  - vs. vs. vs.  Klez Diye Bir Virüsten Çok Bahsediliyor. Nedir Bunun Farkı?

  Klez virüsünün en önemli farkı; kendini e-mail yoluyla gönderirken nasıl rastgele bir gönderilen (TO) kişi ismi belirleyebiliyorsa yine aynı şekilde rastgele bir gönderen (FROM) de belirleyebiliyor olmasıdır.

  Kendi içinde SMTP server özelliğine sahip olan bu virüs, sanki başlı başına bir mail programıymış gibi sizin bilgisayarınızdan bir sürü kişiye, başka başka insanların isimlerini kullanarak mesaj atar. Böylece virüsün asıl kaynağı belirlenemez. Hiç ilginiz olmamasına rağmen bir arkadaşınız size "Bana virüslü mesaj göndermişsin" diyebilir.  ÖNEMLİ NOT: Virüs tarama programınız varsa ve bu program size gelen bir mesajda Klez virüsü olduğunu tespit ederse direkt olarak mesajı gönderen kişiyi suçlamayın! Virüs ile hiçbir bağlantısı olmayabilir. Hatta ilginiz olmamasına rağmen sizin adınızla birçok kişiye virüslü mesaj gitmiş olabileceğini de unutmayın! (Yeni çıkan ve Klez ile aynı özellikleri taşıyabilen başka isimli virüsler de olabileceğini hatırlayın)  Worm Virüslerinden En Etkili Korunma Yolları Nelerdir?

  Worm Virüsleri'nin yayılma yolu internet olduğu için buna bağlı olan her şeyi iyice kontrol etmeniz gerekir. En etkili yollar aşağıda listelenmiştir.

  Internet Explorer 5.0, 5.01, 5.01 SP 1, 5.5 veya 5.5 SP 1 (Service Pack 1) sürümlerinden birini kullanıyorsanız mutlaka bunu upgrade etmelisiniz! Worm virüslerinin bulaşmak için kullanmış olduğu açığı Internet Explorer 5.5 SP 2 (tavsiye ederiz) ve 6.0 kapatmaktadır. Explorer sürümünü öğrenebilmek için "Help" (Yardım) menüsünden "About" (Hakkında) 'yı seçin.

  Eğer Microsoft Office Kullanıyorsanız en son Service Pack (SP) ve Service Release (SR) paketlerini (yamalarını) internetten yükleyin. Örneğin Office 2000 için SP2 ve SR-1a şu anda yükleyebileceğiniz en son paketlerdir ve virüsler açısından oldukça iyi bir koruma sağlarlar.

  Yukarıda bahsedilen yamaları, güncellemeleri aşağıdaki internet adresinden yükleyebilirsiniz. Ancak lütfen açıklamaları dikkatlice okuyun çünkü bazı yamalar bir önceki yama yüklenmeden işe yaramıyorlar. Ayrıca orijinal install CD'niz yanınızda değilse yükleyememe ihtimaliniz de var.  Bunları yüklemeniz ne işe yarayacak? Virüslerin kendi kendilerini sizin izniniz olmadan çalıştırmalarına sebep olan güvenlik açıkları kapanmış olacak. Böylece virüslü mesajlara mail programınızın preview ekranından bakmış dahi olsanız işlev görmeyecekler. Ayrıca mail adresinize tehlikeli bir uzantısı olan dosya gönderildiğinde otomatik olarak filtrelenecek. Böylece daha virüs size gelemeden yok edilmiş olacak. Ayrıca virüs koruması haricinde ekstra birçok yenilik de yapılmış olacak.

  İyi bir virüs koruma programı edinin ve bunun en son virüs tanımlama dosyalarını internetten yükleyin. Böylece hem herhangi bir virüs geldiğinde uyarılacaksınız hem de bunun bilgisayarınıza bulaşması engellenmiş olacak. Eğer sisteminize daha önceden bulaşmış bir virüs varsa da bunu tespit edip temizleyebileceksiniz.

  Virüs tarama programları üreticilerinin linklerini aşağıda listeliyoruz. Bunlardan bazıları ücretsiz olarak belirli bir süre kullanabileceğiniz deneme sürümleri de veriyorlar. Ayrıca bu adreslerde tüm virüsler hakkında ayrıntılı bilgiler ve bazı özel temizleme araçları da veriliyor.

  Diğer Korunma Yolları Nelerdir?

  Gelen e-mail mesajlarının eklerine çok dikkat edin. Uzantısı .EXE .COM .BAT .VBS .PIF .SCR olan dosyaların hepsi virüs içerebilir. Hatta büyük ihtimalle virüs içeriyordur çünkü bu dosya uzantıları (.EXE hariç) mail ile gönderilmesi pek mantıklı olmayan dosyalardır.

  En çok dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de; uzantıların sizi kandırabilmek için .GIF.EXE , .JPG.PIF şekillerinde değiştirilmiş olan dosyalardır. .GIF ya da .JPG uzantısını görerek bir resim olduğunu sandığınız dosya aslında .EXE ya da .PIF uzantılı bir virüstür!

  Nereden geldiğini bilmediğiniz, Konu (Subject) kısmında garip, sizinle ilgisinin olmadığını düşündüğünüz bir yazı olan mesajları açmayın. Virüs olduğundan emin olduğunuz mesajları tamamen silin. Outlook'da Delete tuşu, mesajları geçici olarak siler ve bir yerde kopyasını saklar. Shift + Delete tuşlarına beraber basarsanız mesaj geri dönülemeyecek şekilde silinir.

  Virüs koruma programınızı mümkünse haftada bir güncelleyin. Sakın 1 ayı gec****rmeyin. Arada bir sisteminizin tamamını virüs taramasından geçirin.

  Güvenilir olmayan sitelerden dosya indirip çalıştırmayın.

  Virüssüz olduğundan emin olmadığınız dosyaları bir başkasına göndermeyin.  Virüs Bulaştı! Ne Yapmalıyım?

  Öncelikle bilgisayarınızı kesinlikle kullanmamalısınız. Mümkünse hemen kapatın. Yoksa virüs sürekli bilgisayarınızın içinde yayılır ve geri dönülemeyecek bir hasar verebilir.

  Daha sonra yukarıda verdiğimiz adreslerdeki virüs tarama programlarından hangisini kullanıyorsanız onun açıklamalarını iyice okuyun. Kullanma kılavuzunuz yoksa temiz bir bilgisayardan internete girerek bunu yapmanız en sağlıklısıdır.

  Her virüs programı ve virüs için değişik temizleme aşamaları mevcut olmakla beraber size önerilecek olan sistem aşağı yukarı şöyle olacaktır.

  - Sisteminizi temiz bir sistem disketiyle açın.

  - Virüs tarama programınızın acil durum disketini disket sürücüsüne yerleştirin ve programı çalıştırın.

  Tarama esnasında ekrana gelen mesajları lütfen çok iyi okuyun. Çünkü bazıları "Virüs bulundu, temizlenmesi mümkün değil, dosyayı silmemi ister misiniz?" şeklinde olacaktır. Eğer dosya mutlaka kurtarmanız gereken bir dosyaysa bilgisayarınızı hemen güvenilir bir bilgisayarcıya götürün.

  Tarama ve temizleme işlemi bittikten sonra aynı programla bir kez daha tarama yapın ve ardından bir başka programla daha aynı tarama işlemini yapın. Bunları yapmamızın nedeni; bazen bir programın tarama işlemi sırasında virüsün kendini gizleyebilmesi ve bir programın bir başka programın bulamadığı virüsleri bulabilmesidir.  ÖNEMLİ NOT : Virüs temizleme ciddi bir iştir. Ne yaptığınızdan emin değilseniz yapmayın ve bir bilene ya da güvenilir bir bilgisayarcıya başvurun. Önemli şirket bilgileri içeren bilgisayarlara virüs bulaşması durumunda çok daha dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Aylarca çalışılarak hazırlanmış bilgilerinizi birkaç dakika içinde kaybedebilirsiniz.

  Alıntıdır ;)

 2. #2
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  16-12-2003
  Mekan
  17 Çanakkale
  Yaş
  48
  Mesajlar
  5,824
  Kan Grubu
  A Rh ( - )
  Üye No
  26

  Peki bu worm virüsü insanlara da geçer mi :) Bulaşıcımıdır yani...

 3. #3
  Moderator
  Giriş Tarihi
  12-11-2003
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  53
  Mesajlar
  12,232
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  11

  ebe be güzelim sana bu forum bulaşmış daha ne istiyorsun :)

 4. #4
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  16-12-2003
  Mekan
  17 Çanakkale
  Yaş
  48
  Mesajlar
  5,824
  Kan Grubu
  A Rh ( - )
  Üye No
  26

  Hehhehe. anaaa foruma virüs dedi. Bülent hocam forum kurallarını ihlal var. :)

 5. #5
  Honorary Moderator
  Giriş Tarihi
  12-11-2003
  Yaş
  58
  Mesajlar
  3,302
  Kan Grubu
  0 Rh ( - )
  Üye No
  7

 6. #6
  Moderator
  Giriş Tarihi
  12-11-2003
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  53
  Mesajlar
  12,232
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  11

  sevmiyorum napim çok yamuk yaptı bana

 7. #7
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  16-12-2003
  Mekan
  17 Çanakkale
  Yaş
  48
  Mesajlar
  5,824
  Kan Grubu
  A Rh ( - )
  Üye No
  26

  Muhahahha daha neler

 8. #8
  New Member
  Giriş Tarihi
  25-01-2004
  Mekan
  14 Bolu
  Mesajlar
  25
  Üye No
  871

  Sevgili Picklock,
  Yaklasik 15 gundur mail boxima sanki benden italyadaki bazi kisilere email gonderilmis ve fail olmus gibi italyan serverlarindan mesajlar geliyor.Sebebi virus olabilirmi?Su anda Kaspersky kullaniyorum.Ayrica dun gece suphelenip online virus scan yaptim ve hicbir viruse rastlanmadi.Acaba bu viruslerin tespit edilememe olasiligi varmidir?Aslinda bir sure once abimden bir email geldi ve cok sasirdim cunku bana hic mail gondermez.Telefon acip sorunca ben sana hic mail gondermedim dedi.Bende direk sildim.Acaba buradan kaynaklanmis olabilirmi?
  Sevgiler.... :help1:

 9. #9
  Moderator
  Giriş Tarihi
  12-11-2003
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  53
  Mesajlar
  12,232
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  11

  worm um belirlenen bir özelliği bu zaten kendini kopyalamak için adres defteri ile yayılma :)
  hiç tanımadığın kişilerden mail yada dediğin gibi fail olmuş gibi gözüken mailler alabilirsin bu gayet normal bence antivirus programını mümkün olduğunca güncel tut ve mutlak surette bir firewall (benim tercihim zonealarm pro dur) kullan

 10. #10
  New Member
  Giriş Tarihi
  25-01-2004
  Mekan
  14 Bolu
  Mesajlar
  25
  Üye No
  871

  Cabuk cevabin icin tesekkurler.
  Soyledigim gibi ne oldugunu bulamadim.Daha once 3 defa virus bulasti(o zamanlar antivirus kullanmiyordum).Kasperskyden sonra boyle bir sorun olmamisti.Bu bulasan 3 virusude internetten edindigim yontemlerle temizlemistim.Fakat bu 3 seferde online virus scan yaptigimda virusun ne oldugu ve hangi dosyalarda oldugunu bulabilmistim.Fakat bu sefer online virus scan yapiyorum temiz cikiyor.Ne onerirsin?
  Selamlar...

 11. #11
  Member
  Giriş Tarihi
  13-02-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  49
  Mesajlar
  177
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  2612

  New Icon9

  :pepper: arkadaşlar dogrudur pickok un dedıgı gıbı zon alarm cok guzel bır program xp kuran arkadaslar bılır bu nu yuklemeden ınternete gırerlerse blaster solucanı hemen aktıf oluyor xp update etmedıysenız.. zone bunu yakalayıp bloke edıyor makınanızı resetlıyemıyor zonu kapatın hemen devreye gırdıgını gorursunuz ++++ları cok fazlaaa

 12. #12
  Member
  Giriş Tarihi
  13-02-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  49
  Mesajlar
  177
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  2612

  Post

  :shout: vorm vırusu ıle ılgılı unısntal dosyası buardan ındırebılırsınız


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı