Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 35 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: dvd ile receiverın scart ile bağlanması!

Average Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    39 Kırklareli
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    270

dvd ile receiverın scart ile bağlanması!

yeni aldığım vestel 4100 ultra-slim dvd'yi next 8000 x-cam receiverıma scart ile bağlamak istiyorum.normalde receiverın tv scart çıkışını tv'nin tv scart girişine,receiverın vrc scart çıkışını dvd'nin scart girişine,dvd'nin rf out çıkışını(ki benim dvd'mde bildiğimiz rf çıkışı yok video out olarak bir jack çıkışı var)tv'nin rf in girişine bağladım!bildiğim kadarı ile receiverın tv out çıkışınıda dvd'nin rf in girişine bağlamam gerekiyor!işte benim sorunumda burada dvd üzerinde rf in girişi bulunmuyor.bu şekilde bağlayınca önce receiverın görüntüsü hayli bozuldu daha sonra receiverın tv ayarları kısmından scart tipini cvbs'den rgb'ye çevirdim epey bir düzeldi.ancak çok azda olsa bir dalgalanma yapıyor!bunu problemi başka bir şekilde çözebilir miyim?yoksa sürekli çıkart scartı tak scartı yapmak zorundamı kalacağım?(bu arada tv üzerinde sadece bir scart birde rf girişi bulunuyor).saygılar.....

Co-Administrator
    Giriş Tarihi
    14-12-2003
    Mekan
    37 Kastamonu
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    21

receiverın tv scart çıkışını tv'nin tv scart girişine,receiverın vrc scart çıkışını dvd'nin scart girişine bağlaman yeterli bence bu durumda receiveri kapatıp dvd yi açtığın zaman otomatik olarak dvd yi seyredebilirsin bilgine........

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    8

yaw arkadasim sen iyice corba yapmissin. :) (sakin alinma) dvd'nin video out cikisini tv nin rf girisine nasil baglayabildin.? cihazlar birbirlerine bir kac yoldan baglanabilirler ancak ayni anda degil. yani eger video out cikisini kullaniyorsan scarti , s-video ve rf cikisini kullanamazsin. yada scarti kullaniyorsan diger cikislari kullanamazsin. alibeyamca'nin dedigi gibi sadece scartlari kullanarak problemini giderebilirsin.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    06-12-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    18

Pişt yavaşın yaw adamın üstüne gitmeyin benim arkadaşımın alla alla olur böyle şeyler karışmış ortalık işte :) Kanki bak şimdi
    Receiver ın tv scart çıkışından tv ye bağla...
    Dvd nin tv scart çıkışında uydu receiver daki vrc scart girişine bağla

Bu arda dvd çalışırken receiver off olsun...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    8

yaw hocam kankanin ustune gittigimiz felan yok. hocamin kankasina yapabilirmiyiz hic? :) ben yalnizca video out'u rf girisine nasil baglayabildi onu merak ettim. :) (kablo acisindan yani) birazda bilmeyen arkadaslar icin de yardimci olabilecek bilgiler verdim.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    06-12-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    18

Yapar o uydurmuştur valla fazla konuşmayayımda gider üniversitedeki lakabımı söyler şimdi:)

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

bu kadar uğraşmaya ne gerek var tv de bir scart giriş olduğuna göre alsın bir scart bölücü tabi kaliteli (beslemeli auto swichli hata birkaç çıkışlı cins)bir cinsten dvd ve nexti buna taksın sonrada tv ye bağladınmı oldu bitti avantajıda bir alet standby durumunda iken diğerini görünüde dalgalanma olmadan seyreder o kadar karmaşaya gerek yok bence kime ne girip çıkığı belli değil yaw :)

Average Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    39 Kırklareli
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    270

yaw bu karmaşık bağlantı şekli receiverın kullanma kılavuzunda gösterilen şekil!bende önce sadece scart kullanarak bağladım ancak dediğim gibi dalgalanma var(dvd stand by durumda olsada var)acaba buradaki gibi bağlasam dalgalanma ortadan kalkar mı düşüncesiyle çorba yaptım :) sanırım en güzeli picklock ustanında dediği gibi bir bölücü kullanmak!kanki korkma çok mecbur kalmadıkça söylemem lakabını :) ......

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    06-12-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    18

Anaaa adam bir de tehtit ediyor dikkat et kabloların arasında kalma harbi bu kablo kalabalıklığını kaldırmak lazım sanki evden mahallenin elektrik trafo dağıtım merkezinden çıkış yapıyorum kablo üstüne kablo deli olacam odada temizlik olmuyor ya bir gece kontak olurda yangın çıkar diye korkuyorum bu arada ya şehit olacaz ya niyazi :)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    8

dialog bu dalgalanma olayini birde soyle kontrol et. dvd nin scart cikisini tv'nin scart girisine bagla. (yani receiver'i devre disi birak) eger hala devam ediyorsa kabloyu degistir. hala devam ediyorsa dvd'yi baska bir tv'ye bagla. bir problem olabilir. (receiver'da bir problem olmadigi icin tv'den suphelenmedim)

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

dialog ancak dediğim gibi bölücü kaliteli bir şey olsun adapör beslemeli ve auo swichli 10-20 $ tutar basitlerinden sakın birde scart kabloları birbiri ile yer değiştirip dene kablo ucuda sorun yapabilir yada ufacık bir tel kılıda dalgalanma yapabilir kontrol et

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    1835

DiALOg kardeşim,
    DVD'yi uydu receiver üzerinden geçirerek tv'ye bağlama işlemi hangi kombinasyonda yapılırsa yapılsın YANLIŞ bir uygulamadır (hatta görüntü sorunu ortaya çıkmasa bile). En kaliteli görüntüyü elde edebilmek için DVD player'ı en kısa yoldan, araya başka bağlantı sokmadan görüntü cihazına (tv,projektör v.s) direkt olarak bağlamak gerekir. Bu bağlantıyı ise mümkünse (cihazlar destekliyorsa) komponent veya s-video çıkışlarından yapmak gerekir. Bazen scart içinde de bu çıkışlar olabiliyor. DVD player'larda kopyalamaya karşı "makrovizyon koruması" diye bir olay var. Kayıt yapabilen cihazlar (VCR v.s) üzerinden DVD bağlantısı yapılırsa görüntü bozulur. Senin yapabileceğin tek uygulama Picklock'un söylediği gibi bir scart bölücüsü almak (scart dağıtıcısı da denir). Bu scart dağıtıcısı tıpkı uzatma kablolu üçlü fiş'e benzer. Kablonun bir ucunda scart soketi (erkek) diğer ucunda ise küçük bir kutu var. Bu kutunun üzerinde birden fazla scart giriş konnektörü, s-video konnektörleri, ses ve görüntü bağlantısı için RCA soketler var. Birde üzerinde "in-out" konumlu sviç var. Bu sviç "in" pozisyonunda olduğunda bağlantı cihazlardan tv'ye doğru olur."out" konumunda olduğu zaman ise bağlantı yönü tv'den dışarı yönde olur (Scart bağlantısı tek yönlü çalışır yani "in" yada "out" aynı anda "in" ve "out" bir arada kullanılamaz. Bu scart dağıtıcısı tv'nin scart girişine takılır. Diğer ucundaki giriş kutusuna da istediğin kadar cihazı çeşitli giriş seçenekleri ile bağlayabilirsin.

Average Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    39 Kırklareli
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    270

evet anladım kaliteli bir scart bölücü alacağım.herkese tavsiyelerinden ve verdikleri bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.bu arada kosem_99 kardeşim sanırım yanlış anladın çünkü dvd görüntüsü ile ilgili bir problemim yok.dvd ve receiver scart ile bağlı iken receiverın görüntüsünde dalgalanma oluyordu.dvd yada receiver tek tek bağlandığında hiçbir sorun yok..... :wave:

Banned Member
    Giriş Tarihi
    26-01-2004
    Mekan
    03 Afyonkarahisar
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    992

dialog kardeş dvd kumandasında menüye gir orada video ayarlara olacak (cvbs veya rgb olarak iki seçenek vardır bunu cvbs moduna al) birde böyle nene ok:

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

receiver da dalgalanmaya dvd nin daha yuksek bie sinyal seviyesine sahip olması yol açıyor yani ikisi ancak yukarıda anlattığım şekilde sağlıklı olacaktır birlikte çalıştırmak istersen bölücü kullan

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    8

:wave: o.k.

Moderator
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    149

yeni bir topic açmadan kısaca sorumu soruyorum , zaten cevabıda büyük ihtimal - OLMAZ - olacak ama yinede soruyorum ;

eski bir 37 ekran Sony Tv var ( 10 senelik falan) tabii scart yok. Buna scart takılabilir mi ? yani mahalledeki TV tamircileri falan yapıyorlar ama ne kadar sağlıklı olur acaba , sonra yakmayalım bağladığımız Digital Recevier/DVD'yi falan ?

sıcak kaynak - soğuk kaynak lafları ediyorlar ....nedir bu ?

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    1835

Hedo,
    Cevabı OLMAZ değil. Olur ancak tatmin edici OLMAZ. Scart bir konnektör çesididir (yani bir çeşit bağlantı fişi). Scart konnektörleri ile ses bağlantısı ve birkaç çeşit video bağlantısı (kompozit video, s-video, komponent video) yapılabilir. Ancak yanlızca konnektör bağlamakla olmuyor. tv'nin elektronik devreleri hangi görüntü kalitesini verebiliyorsa alacağınız görüntü o kadardır. İster scart'la bağlanın ister başka bir konnektörle. Neticeyi etkileyen konnektörün tipi değil tv'nin elektronik devreleridir. Eğer tv'ye scart taktırmak istemenin sebebi scart çıkışlı başka bir cihazı bağlayabilmek içinse bunu çözecek bağlantı kablosu çeşitleri var. Scarttan rca'ya bağlantı kablosu veya rf adaptörleri v.s. Hoşçakal

Moderator
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    149

ordinaryüs....şu meşhur Free TV Sansui cihazdan aldım bir tane...onu bağlayacağım....eski 37 ekran Sony televizyonda daha önce analog receiver , anten girişinden bağlıydı...problem yoktu....ama Sansui digital receiverde o tarz bir çıkış yok... scart o yüzden düşündüm...neyse en iyisi scart girişi olan ucuz bir 37 ekran almak ve işi halletmek.....

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

bence hedo 10 yıllık bir tv ye scart bağlamak ki bu aşağı yukarı 25-30 milyon tutar sanırım pek verimli olmayacak ordinaryusda konuyu anlatmış al bir yeni tv kurtul derdinden hem daha çok kanal sayısına hem resim kalitesine ve tvnin özelliğine göre başka avantajlarada kavuşursun :)

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı