Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 2 mesajdan 1 ile 2 arası

Konu: PVR (Kayıt özellikli) Uydu Alıcısı Nedir ?

 1. #1
  Honorary Moderator
  Giriş Tarihi
  12-11-2003
  Yaş
  58
  Mesajlar
  3,302
  Kan Grubu
  0 Rh ( - )
  Üye No
  7

  PVR (Kayıt özellikli) Uydu Alıcısı Nedir ?  PVR (Kayıt özellikli) Uydu Alıcısı: Bilmeniz Gerekenler

  PVR nedir?

  PVR, Personel Video Recorder (Kişisel Görüntü Kaydedici) kelimelerinin baş harflerinden oluşur ve dahili bir sabit diski olan bütün uydu alıcılarına verilen bir isimdir. PVR, "Personal Computer" ve "Video Cassette Recorder" ifadelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Bunun nedeni, standart Video kayıt cihazlarında olduğu gibi ses ve görüntü yayınlarını kaydetmesi ve bunun için bir sabit disk kullanmasıdır.

  Zaten bir video kayıt cihazım var, ne diye PVR alayım?

  Bunun pek çok avantajı var: En başta kalite: programlar dijital formatta kaydedilir ve daha sonra canlı yayınlarla aynı dijital kalitede izlenirler. Diğer bir avantaj da hızdır: Kayıt etmek istediğiniz ilginç bir program olduğunda boş bir kaset (gerçekten boş bir kaset mi yoksa etiket yapıştırmayı mı unuttunuz?), aramanıza, bunu takıp videonun uzaktan kumandasını bulup en sonunda "kayıt" etmekle uğraşmanıza gerek kalmaz. Bunun yerine PVR kumandası üzerindeki tek bir tuşa basarak izlemekte olduğunuz programı kaydetmeye başlayabilirsiniz. Üçüncü büyük avantaj ise "Time-shift" (zaman-aktarma) özelliğidir.

  Nedir bu "Time Shift" özelliği? Zamanda yolculuk makinesi filan mı?

  Sevdiğiniz bir programı izlerken telefon çalabilir veya biri kapıyı vurabilir (Eğer program ilginçse bunun olması hemen hemen kesindir). Sadece kumanda üzerinde bir tuşa basmanızla PVR görüntüyü dondurur ve sessizce programı kaydetmeye başlar. Geri döndüğünüzde bu defa bir başka tuşa basarak programın kaldığı yerden devam etmesini sağlayabilirsiniz. Hiç şüphesiz PVR, siz izlerken de kayıt etmeye devam eder ve böylece tek bir saniye bile kaçınmazsınız.

  Bir programı kaydederken bir başka programı izleyebilir miyim?

  Bütün PVR'lerde daha önceden yapılmış bir kaydı izlerken o an yayınlanan bir programı kaydetmek mümkündür. Bu, iki taneye sahip olmadıkça Video kayıt cihazlarında imkansızdır.
  Eğer iki canlı yayını eş zamanlı olarak birini izlerken diğerini kayıt etmek istiyorsanız, PVR cihazınızın iki ayrı tüneri olması gerekir. Bu özellik yalnızca birkaç markada bulunuyor. Ama dikkat edin! Bu özelliği kullanabilmeniz için ya iki LNB'niz ya da çift çıkışlı bir LNB'niz olmalı. Her tüner LNB'ye polarizasyon ve Yüksek/Alçak bant değiştirme komutları gönderirken sanki tümüyle farklı bir uydu alıcısıymış gibi davranır.

  Peki öyleyse Video Kayıt Cihazımı atayım mı?

  Kesinlikle hayır! PVR'ler yalnızca uydudan gelen yayınları kaydedebilirler. Eğer normal antenle aldığınız bir futbol karşılaşmasını kaydetmek istiyorsanız, yine eski iyi dostunuza ihtiyacınız olacaktır. Diğer bir problem ise kapasitelerinin artmasına ve fiyatlarının sürekli düşmesine rağmen sabit disklerin sınırlı büyüklükte olması. Şu anda piyasada bulunan PVR'ler asgari 20 GB'lık sabit disklere sahipler. Bu rakam 60 veya 80 GB'a kadar çıkabiliyor. 20 GB'lık bir sabit diske 11-12 saatlik bir görüntü kaydı yapabileceğinizi düşünebilirsiniz. Sabit diskinizde yer kalmadığında ya bazı yayınları silmeniz veya bir Video kasede aktarmanız gerekir.

  Kaydettiğim bir programı Bilgisayara aktaramaz mıyım?

  Bu PVR'nizin ne tür bağlantılara sahip olduğuyla alakalıdır. Yalnızca seri bir arabirimle bu mümkün değildir; çünkü 115 Kbit/sn'lik bağlantı hızıyla bir filmi aktarmak günler sürer. Neyse ki bazı PVR'ler daha hızlı veri iletişimi sağlayan USB bağlantısının kullanılmasına olanak tanıyor. Fakat bir PVR tarafından kayıt edilen programlar bilgisayarın ses ve görüntü yazılımları tarafından her zaman tanınmayabilir. Bu, PVR'nin veri kayıt ederken hangi formatı kullandığına bağlıdır. Örneğin radyo programlan genellikle MP3 formatında kaydedilirken, TV programları bir kaç farklı formatta kaydedilir. Bu durumda bir formattan diğerine dönüşüm yapmanızı sağlayacak araçları bulmakta internet yardımcı olabilir.

  Teknolojiden korkan biriyim: PVR kullanmak zor mudur?

  Normal bir Video cihazından daha zor değildir. Üzerinde standart kontrol tuşları bulunur: kayıt, oynat,durdur, geri al,hızlı/yavaş ileri al ve dondur. Çoğu PVR , siz evde değilken başlayan favori programlarınızı kaydetmeyi sağlayan saat fonksiyonuna sahiptir. Genellikle, kullanıcının kayıtları bulmasına yardımcı olan ve sabit diskin içindekileri gösteren bir liste vardır. Bu listeden bir kaydı izleyebilir veya biraz yer açmak için bazılarını silebilirsiniz.

  Sabit diskimi ilerde daha büyük bir sabit diskle değiştirebilir miyim?

  Çoğu PVR üreticisi Kişisel Bilgisayarlarda kullanılan standart EIDE sabit diskler kullanıyorlar. Bu sayede, ileride daha büyük veya daha hızlı sabit diskler almanız mümkün. Böyle bir şey yapmadan önce PVR cihazınızın sabit diski formatlama (veya tanıma) özelliğinin olduğundan emin olun, aksi takdirde kullanamayabilirsiniz.
  Tabii ki, cihazın kapağını açmanın ve mevcut sabit diski değiştirmenin garantiyi bozacağını da unutmamalısınız.

  Bilgisayarda kullanılan bir uydu kartı PVR olarak kullanılabilir mi?

  Evet, hiç şüphesiz. Bilgisayarınızın sabit diskine kayıt yapmanızı sağlayan pek çok bilgisayar uydu kartı var. Üstelik bu, ayrı bir PVR almaktan daha ucuz bir çözüm; çünkü bilgisayarın içinde mevcut donanıma ayrıca para ödeminize gerek kalmaz. Ancak bilgisayarınızda boş bir slot olması gerekir ve her insan kendi başına böyle bir kartı takıp ayarlarını yapmayı beceremez.

  Şifreli yayınları kaydedebilir miyim?

  Normal uydu alıcılarında olduğu gibi bir PVR sadece şifresiz yayınlar için olduğu gibi şifreli yayınlar için de tasarlanmış olabilir. Hiç şüphesiz uygun bir modül (dahili veya modül yuvasına takarak) ve buna uygun bir SmartKartınız olması gerekir. Daha sonra şifreli TV ve radyo yayınlarını izleyebilir veya kaydedebilirsiniz.
  Fakat, bu tür verileri bilgisayara aktarmanın bazı ülkelerde yayın haklarını ihlal etmek anlamına gelebileceğini unutmayın.

  Peki, hangi PVR cihazını almamı önerirsiniz?

  Belirli bir markayı öneremeyiz. Bu cihazların her birinin tıpkı uydu alıcılarında olduğu gibi avantajları ve mahsurları var. PVR cihazlarına ait ayrıntılı test yazılarını TELE-satellite International internet sayfasında (
  [/color][/url]) veya TELE-satellite International dergisinin hemen hemen bütün sayılarında bulabilirsiniz.

  Değerli katkılarından dolayı TELE-satellite International dergisine
  Teşekkür Ederiz.

  NOT:Lütfen izin almadan tamamını yada bir kısmını alıp kullanmayın !!!


  Sevgiler...
  Bülent Tekcan

 2. #2
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  06-04-2010
  Mekan
  26 Eskişehir
  Mesajlar
  2,546
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  528769

  PVR (Kayıt özellikli) Uydu Alıcısı Nedir ?

  == Çift Tunerli Kayıt Yapan Uydu Alıcıları için; ==

  Birkaç çeşit bağlantı durumu var.İstenilen duruma göre bağlantı şekli seçilerek gerekli bağlantı yapılır.

  Bende de çift tunerli uydu alıcısı var.Çift tunerli olduguna göre kayıt yapıyordur.(Bazıları ekranı ikiye bölüp iki farklı kanalı gösteriyor) Bendeki dahili harddsikli.Kullanma amacınıza göre iş değişir.:smiles35:


  PVR bir cihaz ile standart bir recevier arasındaki farkı ancak kullanan bilir.Yani bir kanaldaki dizi ile diğer kanaldaki maç veya filmin yada başka dizinin aynı saatte çakışması iyi olmaz.:( Ya da o gün o saatteki bir tv programının oldugu saatte çok önemli başka işleriniz olabilir.Ya da o an o saatte üniversitede derste olabilirsiniz.Ben endüstriyel elektronik 2.öğretim olarak üniversitede gidiyordum.(dersler akşamla-gece yarısı arasındaydı) Sevdiğim bir dizi veya film oldugu zaman benim seyredeceğim programı kardesim kayıt yaparken aynı anda başka kanalda yayınlanan bir başka diziyi izliyorlardı.Ben de gelince izleyip siliyordum.Bazen de saatini ayarlayıp ben yokken kayıt yapmasını sağlıyordum.Tabi zaman ayarı reklamlar ya da vs sebeplerdeki gecikmeler yüznden eksik kaydediyordu.Ben de çözüm olarak daha erken başlayıp daha geç biticekmiş gibi geniş zaman ayarı yaparak ayarlıyordum.Böylece sorun ortadan kalkmıstı.:)  1.durum  mesela türksattaki bir kanalı izliyorken (örn fox tv :) ) başka bir kanalı (örnek kanal d :) )kayıt yapmak isterseniz türsat uydusundaki lnbyi söküp çift çıkışlı lnb alıp takıp,uydu alıcısının ikinci anten girişine ayriyeten kablo çekmelisiniz.

  (Sadece türksat uydusundaki kanallar için bu işlemi yapmayı düşünüyorsanız diğer uydulardaki lnbleri değiştirmenize gerek yok tabi ayrı diseqc de gerekmiyecek) Bu bağlantı şeklinde türksat uydusundaki bir kanalı izlerken ,diğer uydulardan birindeki bir kanalı da kaydedebilirsiniz.Ya da yabancı diğer uydudan bir kanal izlerken türksattaki bir kanalı kaydedebilirsiniz.Ama yabancı bir uydudaki kanalı izlerken bu bağlantıyla yabancı başka bir uydu kanalı seyredilemez.Başka türlü bağlantı yapmak gerekir.


  2.durum


  Bu bağlantı şeklinde istediğiniz uydudan istediğiniz kanalı izlerken , hangi uydudan isterseniz isteyin o uydudaki kanalı da o anda kaydedebilirsiniz.Bu bağlantıda her uydu anteninde çift çıkışlı lnb takılı.2 adet diseqc switch var.LNB'ler ayrı ayrı kablolarla 2 ayrı diseqc ğe bağlanıyor.Sonra 2 diseqc switch'in de çıkış yerlerinden 2 adet uydu alıcısına kadar uydu kablosu çekiliyor.(2 diseqc birbirine hiçbir şekilde bağlı değil ek vs yok bağımsız çalışıyorlar) Çift tunerli uydu alıcısının 2 lnb girişine de gelen 2 uydu kabloları bağlanıyor.Uydu alıcısından da diseqc ayarlarını seçip ayarlıyorsunuz.Bu kadar.

  3.durum
  En kolayca basit yapılan bağlantı şeklidir.Ben bir süre bu şekildeki bağlantıyı yapıp kullanmıstım.Bu bağlantıya loop bağlantı diyorlar sanırım.Aynı polariteye sahip 1 kanal izlenirken,farklı kanal kaydedilebilir.(verical-horizantal olayı yani)Kısa bir uydu kablosu ve 2 adet F konnektör (yani uydu kablosunun ucuna takılan şey) ile yapılıyor.Yalnız dikkat edilmesi gereken uydu alıcısının arkasındaki resimdekinden farklı olabilir.Yani 1.bağlanacak olan uydudan gelen kablo solda değilde sağda olabilir.O zaman bağlantı değişir.Kısaca uydu alıcısının arkasındaki 1.lnb girişine Antenlerden gelen uydu kablosu bağlanır.(lnb A in,lnb 1,tuner 1 in diye de yazabilir) Sonra kısa bir uydu kablosunun uçları açılır ve 2 uca da F konnektör takılır.Sonra bu küçük kablonun bir ucu lnb1 çıkışına(lnb 1 out,lnb A out,tuner1 out diye de yazabilir) kablonun diğer ucu ise lnb 2 girişine (lnb 2 in,lnb B in,Tuner 2 in diye de yazabilir) takılır.Uydu alıcısında menüye girip lnb 2 (lnb A,Lnb B,Tuner 2 diye yazabilir)için gerekli ayarlamalar yapılması gerekir.lnb 2 için türksat uydusu seçilir.Diseqc kapalı seçilir.Eğer böyle bir menü varsa bu da seçilmelidir.Benim cihazda var.Tuner 2(tuner b yada neyse işte)bağlantılı yada birlikte diye de gecebilir bu seçilmelidir.(çok işe yarıyor bir kanalı kaydetmeye başladıgınız anda sadece izleyebileceğiniz uyumlu frekanstaki kanalların listede gözükmesini sağlıyor) Sonra uydu alıcısında kanal kopyalama diye bir menü olması lazım oradan 1tunerdeki türksat kanallarını 2.tunere kopyalayın.Eğer böyle bir menü yoksa bu bağlantıyı yapmadan önce 1.lnb girişindeki kablo çıkarılıp 2.lnb girişine takın.Sadece Türksat uydunuz varsa seçip kanal aratın.Eğer başka uydularınız da varsa diseqc var demektir türksat için diseqc girişi seçilip kanal aratın.Kanallar bulundugunda şekildeki gibi bağlantıyı yapın.


  Böyle bir bağlantı bazı uydu alıcılarının kullanım klavuzunda da vardır.Ama cihaz kapalıyken bu bağlantı yapılmalıdır.Riskli olabilir belki.Yani çatıdaki uydudaki lnbde(yada diseqc kullanılıyorsa diseqc de) kısa devre filan olursa 2 tuneri de belki etkileyebilir zarar verebilir.:smiles35: Zaten böyle bir bağlantı tüm ihtiyacınızı karşılayamıyor.Kanalları kısıtlı olarak izlememek ve kısıtlı olarak kaydetmemek için en iyisi çift çıkışlı takıp lnb den ayrı kablo çekip yapmak.(yani 1.durumdaki şema ya da istediğiniz çalışma şekline göre 2.durumdaki şemadaki bağlantıyı yaparsınız.Karar sizin.:)
  Düzenleyen eskiya1 : 31-10-2011 at 16:18


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı