Merhaba Arkadaşlar.

Yardımı olması bakımından bu topic'i açtım.Biliyorsunuz bu işi hobi edinenler benim gibi çatıda başı dönmeden,ve ellerine o yağlar vs'ler bulaşmazsa rahat edemez.Yani az bir kısım belki birilerine ayar yaptırır.Ayar yapan arkadaşlarda bunları yanlış anlamasın,bu tamamen hobi ve hobi'nin amacı kendini o konuda tatmindir.

Bende nacizane senelerdir olan tecrübemden esinlendim ve bu basit bazı şeyler olmadan ezbere bazı şeylerin olmasının daha fazla vakit aldığını ve bir müddet sonra anten direği tekmelemek (ki tekmeleme sırasında bulunan uydularda oluyor) ve sinirlenmekten başka birşey olmuyor.

Aşağıda resimleri olanlardan bir kısmı basit işe yarar ama bazıları birazdaha profesyoneldir,bunları tek tek yazacağım.

1- Hem Pusula hem Eğimmetre,bu basit bir cihaz çok hassas olmasada çok işe yarıyor.Ancak manyetik alandan etkilendiği için (ki fiyatı 150 doların altında olanların tamamı etkilenir) lnb'de enerji varken kullanılmamalı,keza hatalı ölçebiliyor.

1A- Silva SUM360 İşte bunun fiyatı yüksek 170$ civarı ve profesyonel,genelde verici istasyonlarındaki antenleri ayarlamak için kullanılır (bendede bundan var) ve bu ürün çok sağlam ve manyetik alandan etkilenmeme özellikleri ayrıca binde bir'lik bir kayma ile ilgili pozisyonu bulur.

2- Olmazsa Olmazlardan,bu tip olaylarda asıl iş anten direğidir,onun dik olması gerekir,işte bu o iş için biçilmiş kaftan ve süper.Bunun fiyatı 5 dolar filan,mesela bende bu direk üstünde sabit,keza arada aşırı rüzgardan kayma olursa antenle oynamadan ilk ona bakarım.

3- 1 no'dada eğimmetre vardı ama bu ondan biraz daha hassas.

4- Amaaaaannn işte bunsuz montaj bitmez.Kablo konnektörlerinin etrafına ve bence LNB'nin kapak etrafına bundan mutlaka konmalı.Yapışkan olmadığından ele yada sağa sola yapışmaz.Çok kaliteli 3M'in bir ürünü,çekince uzayan ve ilgili yere sarılınca inanılmaz tutma kabiliyeti olan bir bant.Bu bant yağmurda,karda vs. LNB'nin içine ve kablo bağlantı noktasından su girmesini ve doğal olarak cihazınıza kadar gelmesini önler.

5- Uydu bulucu,bu digital olanı sanıyorum 100$ civarıdir.Ve çok işe yarar,tabii satlook gibi aşırı profesyonel değildir,zaten o tip cihaz genelde başka amaçlar içinde olduğundan pahalıdır.

5A- Yukarıdakinin LED göstergeli olanı,75$ civarı.

Umarım en azından çatıya çıkmadan bunlardan yanınızda bulunur,keza bunlarsız (zaten digital yayınların fazla olduğu şu zamanda) yukarıda sinir,stres yaşayabilirsiniz.O kadar olmasada anten tam yerine oturmayabilir.Mesela ben ilk hareketli antenimi ayarladığımda bu forumlarda yoktu,C.tesi -Pazar toplam 10 saat çatıda kalmışımdır,ama gelin birde bana sorun o zamanlar.

Faydalı olacağını sanıyorum.

Sevgiler

Bülent Tekcan