Uydumarket Banner  

3 sayfadan, 1. sayfa 123 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 45 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Uydudan Dolby digital 5+1 müzik yayını yapan radyo ve TV'ler

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    1835

Uydudan Dolby digital 5+1 müzik yayını yapan radyo ve TV'ler

Topic'i umarım yanlış yerde açmamışımdır. Benim öğrenmek istediğim şu :
    Dolby digital 5+1 (AC3) müzik yayını yapan radyo ve TV istasyonları hakkında bilgisi olanlar uydu adı ve frekansları verebilirlermi? Ayrıca şifreli olup olmadıkları konusunu da rica ediyorum. Selamlarımla.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    8

TNV hotbird 11408 V 27500
    benim bildigim hotbird'te yalnizca bu var. fakat muzik kanali degil.

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    16-11-2003
    Mekan
    68 Aksaray
    Üye No
    14

bu en çok astra uydusunda var Dolby digital kanallar benim makinanın bir özelligide Dolby digital kanalların üzerine gelince hemen Dolby digital logusu çıkıyor
    bu kanal Dolby digital diyor . makina echostar 7000 pvr
    birde bu link bak ben yazmıştım .

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

humax tada var hoca işaret lakkadanak yanıyor ordan biliyorun yayın tipini ama bildiğim Tvn sanırım dolbysurround sadece dolbydigital değil zira sesler eksik geliyor hoparlörlerden

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    16-11-2003
    Mekan
    68 Aksaray
    Üye No
    14

tamam bu konunun uzmanı geldi.Picklock ses sistemleri ondan sorulur :sword: :D:
    Düzenleyen altansat : 09-02-2004 at 12:31

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

yok yaw ne demek :) uzmalık kim biz kim bizimkisi hobi diyelim sadece :D:
    bende sabit çanak olduğu için sadece hotbird mevcut bildiğim bu nedenle Tvn ama astrada kanallar mevcut ama yayın tam nedir bakmadım hiç bir motor uyduracağız artık

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    7

Hehheheee...Mütevazi moderator Picklock, Şuanda benimde astra'ya çevrili çanağım yok ama hatırladığım kadarıyla astra'da 20-25 kanal dolbydigital yayın yapıyor...:clownprv:

Sevgiler...

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

doğrudur maracaibo dostum ama cevirip bakmak nasip olmadı zaten anten çapı ufak kalır eski forumda bahsetmiştim büyük bir çanak vardı ama eski evin bahçesine havuz yapmıştım sonunda eskiden bakardık onla o zamanlar anolog vardı tabi :)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    8

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Picklock
    humax tada var hoca işaret lakkadanak yanıyor ordan biliyorun yayın tipini ama bildiğim Tvn sanırım dolbysurround sadece dolbydigital değil zira sesler eksik geliyor hoparlörlerden

haydaa bende ne guzel seviniyordum dolby digital film izliyom diye. (gerci ya 2 ya 3 kez parca parca biraz izleyebildim) bende de echonav menu oldugundan dolby yayin kanallarinda (ki yalnizca tvn de) menubar da dolby isareti cikiyor. a/v receviver'da (onkyo ve digerleri yaninda lafi bile edilmez ama) normal kanallarda prologic yazisi yanarken tvn de dolby digital isigi yaniyor. (kanal degistiginde kendisi otomatik degistiriyor.) bu a/v rec. danmi kaynaklaniyor?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    06-12-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    18

Sadece astra uydusunda pro7 dolby digital yayın yapmakta diğerleri dolby yayın gelmiyor pro 7 de bazı filmler sadece bilginize.

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

tvn de dolby prologic var digital değil senin lambanın yanması garip

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    1835

Değerli kösem_99
    a/v receiver'ın dolby digital ışığı yanıyorsa yayın dolby digital demektir. Değerli moderatör pinlock'un söylediği "Dolby surround yayın " cümlesi sanırım bir dil sürçmesi olmalı zira dolby surround yayın olmaz (kusura bakılmasın bilgi isterken birden bilgi veren durumuna girdim ama ne yapayım bende bildiğimi sizinle paylaşmak istedim). Dolby surround olayı A/V receiver'ın özelliğidir, yayının değil. Stereo kayıtlı sesleri A/V receiver'lar Prologic I ve prologic II özelliklerini kullanarak "sanal 5+1 " haline getirirler. Anladığım kadarıyla sizin A/V receiver da prologic özelliği seçili kalmış. Dolby digital yayınların dışındaki tüm ses formatlarında prologic fonksiyonu otomatik olarak devreye girerek sanal 5+1 ses veriyor. Eğer bu durumda a/v receiver'ın prologic fonksiyonu devreden çıkarılırsa ses stereo (yanlızca sağ ve sol front speaker'lardan ve subwoofer'dan ses alınır) veya mono (center ve subwoofer'dan ses gelir) olarak işitilir. Benim şu anda türksata çevrili bir çanağım var. Dolby digital müzik yayını için ikinci çanağı almayı düşünüyorum. Hangi uydu benim için avantajlı ise ona göre karar vereyim demiştim. İlginiz için teşekkür ederim. Hoşçakalın.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    8

sevgili ordinaryus elbetteki hepimiz birseyler yazarken birseylerde ogrenecegiz. ben bildiklermin cogunu picklock'tan ogrendim. bu senin sorun yuzunden hala'da baska seylerde ogreniyorum. konu belki kayiyor ama ilgili oldugu icin affina siginarak birseyler daha ogrenmek istiyorum.
    benim sistem kinyo'nun seti. soyledigim gibi TVN disindaki kanallarda a/v rec. ekraninda dolby-prologic yazisi beliriyor. TVN de ise dolby digital yazisi. bu sirada ben kanali degistirmekten baska bir islem yapmiyorum. a/v rec. kendisi degistiriyor. prologic iken bircok kanalda tum hoparlorlerden ses alabiliyorum. yani stereo olan kanali sanal olarak 5.1 yapiyor. bazi kanallarda sol-sag ve merkez hoparlorden , ozellikle mono yayinlarda sol veya sag hoparlorden (sadece birisi) yayin geliyor. bana mantik olarak a/v rec. ayarlarinin dogru oldugu geliyor ama yinede ustadlarimiza sorayim dedim.

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    1835

Değerli kösem_99, mono yayınlarda tek speaker'dan, stereo'da ise ön sağ ve sol speaker'lardan ses alınması normaldir. Eğer stereo yayında Prologic I ile surround effect yaratılırsa ön sağ ve sol speaker'lar stereo ses verirken arka sağ ve sol speaker'lar (surround speakerlar) mono ses verir. Eğer stereo ses prologic II ile surround yapılırsa bu durumda hem ön hemde arka speakerlar stereo ses verir. Prologic I ve II'de merkez speaker ve subwoofer herzaman monodur. Yardımcı olabildimse sevinirim.

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

arkadaslar dolby sourround lafımı dolby prologic surround olarak düzelteyim ancak TVN kanalı digital yayın yapmıyor

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    1835

Değerli Picklock,
    "Dolby surround" lafında düzeltilecek bir şey yok. Çünkü yanlış değil. Dolby surround denildiğinde dolby surround prologic I veya II anlaşılır. Düzeltilmesi gereken digital yayınların dolby surround veya dolby prologic surround olabileceği konusundaki cümleniz. Dolby prologic surround bir digital ses formatı değildir. Analog stereo'dan yola çıkılarak a/v receiver'ların ses matrixleme özelliği kullanılarak elde edilen analog surround sestir. Yani özet olarak yayın dolby digital değilse stereo veya monodur.

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

kesinlikle zaten buna bir itirazım yok sevgili ordinaryüs :)
    bazen lafları kısa geçtiğim olur eksiğim yalnışım olursa sende düzelt lütfen kızmaca ve darılmaca olmaz merak etme :) :)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    1834

ya arkadaşlar iyi güzel hoş güzel teknik bigiler vermişsiniz de sonuçta tvn DD mi yoksa pro logic mi yani bende gold master 11400 cım var tvn ye gelince menüde DD ikonu aktif oluyor başka hiçbir kanalda böyle bişey yok hepsinde stereo gösteriyor yani ve açıkcası hepsinde değil ama bazı reklamlarda ve programlarda resmen ses DD olarakta geliyor yani DVD den farklı değil.Ayrıca ses sistemim de DD otomatik olarak aktif hale geliyor bu durumda benim alet beni mi kandırıyor, DD nin ne olduğunu mu bilmiyor......? yoksa bu yayın DD mi....? Düşüncem iki cihaz da yayın da otomatik olarak DD yi gösteriyorsa bence bu yayın DD dir ikiside yanılıyor olamaz öyleyse de demekki Gold Master da Altec Lansing de beni ya kazıkladı yada bu işi yanlış biliyorlar
    Düzenleyen deepdiver : 12-02-2004 at 22:15

Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Üye No
    320

Meraklanma senin alet doğru gösteriyor (bendede öyle pioneer war),,, sorun yok aslında tvn dolby prologic sesi digital olarak yolladığı için amfilerimizde dolby digital simgesi yanıyor,,,,Zaten dinlediğiniz zaman dolby digital olmadığını fark edersiniz arka surroundlardan aynı ses geliyor :)

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    1835

Değerli sLyWoLf, (yazması zor bir nick)
    Dolby prologic ses digital olarak yollanamaz. Digital olarak yollanırsa o taktirde de buna dolby prologic değil dolby digital denir. Dolby prologic ses stereo kökenlidir ve bilindiği gibi stereo ses formatı da analog dur. Dinlerken arka surroundlardan aynı sesin gelmesi ses formatının dolby digital olmadığını göstermez. Dolby digital ses 5+1 olabileceği gibi (her hoparlörden ayrı ses gelir), 2/0 da olabilir (bu durumda her speakerdan ayrı ses alınamaz). Hatta dolby digital mono dahi olabilir. Uydu receiver'ınızda dolby digital ışığı yanıyorsa yayın kesin olarak dolby digitaldir. Eğer uydu receiver dolby digital decoder'lı bir a/v receiver'a optik digital bir kablo ile bağlanırsa a/v receiver dolby digital yayının kaç kanallı olduğunu ekranında gösterir (Örnek: 5+1 veya 2/0, 3/0 v.s).
    Bu forumda ses sistemleri konusunda bir moderatör boşluğu var gibime geliyor. Forumun patronu (sanırım Sn.Bülent Tekcan) bu konudaki iş teklifinizi değerlendirmeye alacağım : )))))

3 sayfadan, 1. sayfa 123 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı