Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 3 mesajdan 1 ile 3 arası

Konu: BLUETOOTH Nedir ?

 1. #1
  Moderator
  Giriş Tarihi
  12-11-2003
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  53
  Mesajlar
  12,232
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  11

  Post BLUETOOTH Nedir ?


  Bluetooth Nedir ?  Bluetooth kablo bağlantısını ortada kaldıran kısa mesafe Radyo Frekansı (RF) teknolojisinin adıdır. Bluetooth bilgisayar, çevre birimleri, ve diğer cihazların birbirleri ile kablo bağlantısı olmadan görüş doğrultusu dışında bile olsalar haberleşmelerine olanak sağlar. Bluetooth teknolojisi 2.4 GHz frekans bandında çalışmakta olup, ses ve veri iletimi yapabilmektedir. 721 Kbps'a kadar veri aktarabilen bluetooth destekli cihazların etkin olduğu mesafe yaklaşık 10 metredir.
  Bluetooth telsiz teknolojisi cihazlar arasında senkronizasyon sağlamak ve veri aktarmak amacı ile kullanılabilir. Bluetooth teknolojisi GSM telefonlarını kullanarak masaüstü ve mobile cihazlarınızı şirket networklerine veya internete bağlayabilir, dosya alışverişi yapmasına olanak sağlar.


  Bluetooth adını 10.yüzyılda Danimarka ve Norveç'i birleştiren Danimarka kralı Harald (Bluetooth, Blatand) 'dan almıştır. İsim verme olayı bir telsiz teknolojisi ile başlangıçta telekom ve bilgisayar endüstrilerini birleştirmek amacıyla ortak çalışma yapan ve bugün de Bluetooth Special Interest Group(SIG) Bluetooth özel çalışma grubunda etkili olan Ericson ve Nokia firmalarının çalışması sonucu ortaya çıkmıştır.

  Bluetooh SIG, iletişim ve bilgisayar sektörünün lider firmalarından oluşmaktadır. Grubun amacı birlikte çalışarak, açık mimari yapıya sahip olan, telif ve kullanım hakkı içermeyen, kablo bağlantısını ortadan kaldırarak hemen hemen tüm taşınabilir cihazların telsiz bağlantısını sağlayarak birbirleri ile sorunsuzca haberleşmesini gerçekleştirecek bir teknolojik ortam yaratmak ve ortamı desteklemektir.

  Ne işe yarar ?

  Sizin ayrıca bir çaba göstermenize gerek kalmadan Bluetooth verilerinizin sürekli güncel kalmasını sağlar. Bluetooth cihazları nerede olursa olsunlar 10 metrelik bir alan içinde otomatik olarak birbirleri ile veri aktarma işlemlerini yaparlar. Örneğin Bluetooth arabirimi bulunan masaüstü bilgisayarınız ve el bilgisayarınız siz ofis içinde başka bir işle uğraşırken otomatik olarak birbirleri ile bilgi alışverişini başlatırlar ve bu alışverişi gün boyu yenileyerek sürdürebilirler.

  Bluetooth kablo karmaşasına son verir. Bluetooth kablo yerine RF ile bağlantı sağladığından cihazların bağlantısı için kabloya gerek kalmaz. Kablo bağlantısının yarattığı klasik problemler ortadan kalkar. Ayrıca seyahat ederken bağlantı kablolarını yanınızda taşımanız gerekmez.  Bluetooth esneklik demektir. 1 metrelik bir alan içinde tüm Bluetooth cihazları birbirleri ile radyo bağlantısı kurar. Ofis içinde rahatça hareket eder, evde çalışmak istediğinizde, seyahate gittiğinizde ayrı bir kuruluşa gerek kalmadan tüm bluetooth cihazlarını kullanmaya başlayabilirsiniz.

  Bluetooth size zaman kazandırır. Arızalanan veya kopan bağlantı kablolarını değiştirmeye, yedekte tutmaya gerek kalmaz.Farklı cep telefonları için ayrı ayrı bağlantı kabloları almanıza gerek kalmaz.

  Bluetooth küresel bir çözümdür. Dünyadaki tüm ülkelerin %95'i Bluettoh 2.4 GHz geniş spektrum bandını desteklemektedir.Bluetooth ile hemen hemen dünyadaki her yerden cep telefonunuz ve taşınabilir bilgisayarınız ile kuracağınız bir telsiz bağlantı yardımı ile internete ulaşabilirsiniz.


 2. #2
  Senior Member
  Giriş Tarihi
  20-02-2004
  Mekan
  Türkiye Dışı / Other Country
  Mesajlar
  920
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  3541

  teşekkürler dostum

 3. #3
  Member
  Giriş Tarihi
  24-02-2004
  Mekan
  17 Çanakkale
  Yaş
  53
  Mesajlar
  237
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  4268

  bir kac ay once aldıgım bluetouth dongle ile laptopuma kurup t68i ile haberlestirdim kucuk resimleri transfer edebiliyorsunuz laptoptan cep tele ayrıca t68i ile bi nokya telefonu haberlestirip telefon no yu transfer ettim nokyaya ama resimlerin boyu buyuk olursa hata veriyor :banana:


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı