PDA

Grafik Görünüm : USB klawye ile nasıl format atabilirimm...

dokuzharf_9
23-06-2008, 00:53
Merhaba arkadaşlar forumda gezdim gezdim bulamadım o yüzden yeni konu açtım önceliklee varsa ben görmedim kusura bakmayın..

Bugün tam format atıcamm baktımki ps2 klavye girşi bozulmuş usb'en taktım klavyemi.. bilgisayar başladığüı zaman cd'yi görmüyor. ..

biosa girip değiştiriyordum ama usb ile biosada giremiyorum...

acaba farklı bir yöntemi varmı format atmanınn... ???

yardımlarınız için şimdiden tşk ederim...

yunusyildizz
23-06-2008, 01:12
usb klavye ile bios'a normal yollardan girebilmeniz gerek.

omar_uygun_abi
23-06-2008, 10:52
aynı sorun bende de var pc usblere elektırıgı gec verıyor bu yuzden normal kalvye ıle atıyorum cozumu bulan varsa bılgılendırırsenız sevınırım...

yunusyildizz
23-06-2008, 11:02
Bios'ta usb klavyeyi aktif etmek için bir ayar yeri var.

dokuzharf_9
23-06-2008, 11:34
ben biosa giremiyorum ... bilgisayar açıldığı zaman klavye çalışmıyor.. windows çalıştığı zaman kendine geliyor... bu yüzden format atamıyorum...

ayrıca benim klavye mause seti kablosuz wrilles kabloları ps2 mouse usb klaavye ben klawyeyi çevirici ile kullanıyordum giriş bozulunca usb'den taktım ve böyle bir sorun oldu....!

:(

kehleti
23-06-2008, 13:21
slm.
USB Klavyeler için öncelikle Ramları sayarken veya ANAkart logosu varken F2 veya DEL tuşuna basarak Biosa girilir (Bu Biosa nasıl girileceğiniBilmeyenler için) Biosda Integrated Peripheralds başlığı altında USB Device Setting de USB Keyboard Function ve USB Mouse Function olan yerleri Enable yaparsanız ve F10 a basıp Y yazarak veya sadece Okeyleyerek çıktığınızda Anakartınız gerçekten USB Klavyayi destekliyorsa Bios da Klavye çalışır duruma gelecektir.

Ama Bunu deneyebilmek için PS2 Klavyeniz olmalı. Ya da Com portu kullanabilen bir klavye (Com port işi de anakartınızın desteğine bakar.)

Bigalı
23-06-2008, 13:35
Usb anakarta entegre ise çalışır ama harici ise çalışması için windowsun açılması gerekir.

Onboard ise usb destegide vardır biosa girer ama sonra çalışmayabilir onun için yapmanız gereken biostan usb klavyeyi açınız yada çevirici kullanınız.

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:pv_lizYnU3UnJM:http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/41/USB_to_PS2_adaptor_horiz.jpg/800px-USB_to_PS2_adaptor_horiz.jpg

ama PS2 bozukmuş sonradan farkettim o parçayı da kullanamassınız.

dokuzharf_9
23-06-2008, 13:47
Arkadaşlar çok tşk ederim...

Ama olmuyor.. Klawye mause seti kablosuz olduğu için klawye usb girişinden bağlı oluyor.. bilgisayar açılmadan klavyenin hiçbir tuşu çalışmıyor..

Ve biosa giremediğimden dolayı daha önceden usb-ps2 çevirici kullanıyordumm..

Dün akşam ps2 klavye girişi bozulduğundan dolayı klavyeyi usbden bağladım ve artık ne biosa girebiliyorum ne de format atabiliyorummm :(

bir formda mause'da kullanılabiliyor diye okumuştum bilgisi olan varmı ??

Bigalı
23-06-2008, 13:53
Kablosuz değilde normal usb kullanılabiliyor şimdiye kadar biosta kablosuz klavye destegi görmedim.

kehleti
23-06-2008, 14:03
slm.
Adaptörü kullanarak Mouse PS2 Girişinden USB klavyenizi kullanabilirsiniz.

dokuzharf_9
23-06-2008, 14:14
slm.
Adaptörü kullanarak Mouse PS2 Girişinden USB klavyenizi kullanabilirsiniz.

Sağol ama onu denedim olmadı malseff :(

dokuzharf_9
24-06-2008, 01:31
arkadaşlar tam olarak yardımcı olabilecek yokmu ?? :(

Bigalı
24-06-2008, 11:19
arkadaşlar tam olarak yardımcı olabilecek yokmu ?? :(

Çaresini yazdık ya arkadaşım usb klavye kullnacaksınız usb kablosuz değil.:)

Klawye mause seti kablosuz

kehleti
24-06-2008, 14:35
slm.
Amaç Biosa girmek ise o zaman en basitinden bir PS2 klavye alıp Farenin ps2 portunu kullanarak işinizi görebilirsiniz.

Bigalı
24-06-2008, 14:44
slm.
Amaç Biosa girmek ise o zaman en basitinden bir PS2 klavye alıp Farenin ps2 portunu kullanarak işinizi görebilirsiniz.

Mesele zaten o ya o giriş bozukmuş:love:

ps2 klavye girşi bozulmuş

dokuzharf_9
24-06-2008, 16:40
Sadece klavyenin ps2 portu bozuk... Farenin çalışıyor ama ben klavyeyi farenin ps2 portuna taktım ama olmadı maleseff...

Ilbuluto
24-06-2008, 17:12
Normal USB klavyeyi onboard daki veya kasanın arkasındaki USB girişine takarsanız bir problem olmaz.

kehleti
24-06-2008, 20:37
slm.

Mesele zaten o ya o giriş bozukmuş:love:
Klavyenin değil Farenin PS2 sinden bahsediyorum. ;)

kehleti
24-06-2008, 20:39
slm.

Sadece klavyenin ps2 portu bozuk... Farenin çalışıyor ama ben klavyeyi farenin ps2 portuna taktım ama olmadı maleseff...

USB veya Kablosuz u değil. Doğrudan basit bir PS2 klavye ile denedinmi. Çünkü ben çoğu kez hatalı taksam bile(Klavyeyi farenin portuna fareyi klavyenin portuna) yinede sorunsuz çalışıyorlar.

dokuzharf_9
25-06-2008, 20:00
normal ps2 kalvyeyi farenin slotuna takmadım .. öyle deniip yazıcammm...

mayvaz
25-06-2008, 20:12
yada mouse ve klavye takılacak bir kart falan varsa ne bileyim bordu tamir ettir yada enteresan :)

dokuzharf_9
25-06-2008, 20:15
ya normal klavyeyi mause girişe taktım ama olmadıı...

ps2 -usb çevriici alıp denicemm eğer bu seferde olmazsa bordu tamir ettirmekten başka çare kalmıyor buda demek oluyorki en az 15 gün pc yk :(

mayvaz
25-06-2008, 20:22
bordu tamir ettirmen en akıllıcası sanırım yada kart falan varsa araştır tamirden daha ucuza gelebilir

Bigalı
25-06-2008, 20:27
bordu tamir ettirmen en akıllıcası sanırım yada kart falan varsa araştır tamirden daha ucuza gelebilir

Arkadaşım niye kendini kasıyorsun emanet usb klavye bul yada satın al 7.8 ytl ucuz birşey işini gör

myhyundai
26-06-2008, 00:02
Resimlerki gibi PS/2 klavyeyi seri porta dönüştüren bir aparat arayabilirsiniz.
http://www.accesskeyboards.co.uk/images/at2serial.jpg

http://sewelldirect.com/productImages/SW-4045.jpg

Not: yabancı bir forumda yukardaki dönüştürücü fikrini sizinle aynı problemi yaşayan birine tavsiye etmişler. Yalnız galiba biraz acele ettim çünkü bunların ancak windows ortamında çalışacağını biosta çalışmayacağını söyleyen daha deneyimli kullanıcılar da var. Yani bunlar hiçbirişe yaramayabilir.

kehleti
26-06-2008, 02:01
slm.

Resimlerki gibi PS/2 klavyeyi seri porta dönüştüren bir aparat arayabilirsiniz.
http://www.accesskeyboards.co.uk/images/at2serial.jpg

http://sewelldirect.com/productImages/SW-4045.jpg

Not: yabancı bir forumda yukardaki dönüştürücü fikrini sizinle aynı problemi yaşayan birine tavsiye etmişler. Yalnız galiba biraz acele ettim çünkü bunların ancak windows ortamında çalışacağını biosta çalışmayacağını söyleyen daha deneyimli kullanıcılar da var. Yani bunlar hiçbirişe yaramayabilir.

PS2 lerden önce Serial (COM) girişli klavyeler kullanılıyordu. Yeni anakartlarda denemedim ama eskice anakartlarda alternatif olabilir.

seyyan
27-06-2008, 18:03
yapabileceğin birtek şey var ps2 girişli klavye bulacaksın setup ayarlarına girip usb klavye seçeneğini enable yapacaksın.ancak ondan sonra usb klavyeni kullanabilirsin o kısım eneble olduğu sürece bu tip problemlerle karşılaşmazsın kolay gelsin

zapcı
27-06-2008, 18:15
bide sunu dene .. o klawyenin cd si olmalı onu takıp dene o sırada yukluyor diye biliyorum..

dokuzharf_9
27-06-2008, 20:06
arkadaşlar usb klawye aldım ama yine çalışmadı... yani biosa yinegiremedim malesef :(